נשיא המדינה שמעון פרס ערך הערב ביקור מיוחד במסגד בכפר טובא זנגריה, שהוצת הלילה בפעולת "תג מחיר" על ידי אלמונים. במהלך הביקור גינה פרס את המעשה ואמר: "מחובתנו לדאוג שזה לא יקרה".

את הנשיא ליוו בביקור המיוחד גם הרבנים הראשיים, יונה מצגר ומשה עמאר, וכן מנהיגי העדות המוסלמית, הנוצרית והדרוזית בישראל. "המעשה הזה הוא לא רק מנוגד לחוק, כי אם עומד גם בניגוד לאמונה, בניגוד ליהדות ובניגוד למוסר", לדברי פרס. "אנחנו רוצים לחיות בארץ הזאת כאזרחים שווי זכויות - איש איש בדתו ובאמונתו".

הנשיא פרס במסגד שהוצת, היום (צילום: AP)
הנשיא מציץ מחלון המסגד, היום | צילום: AP

הנשיא ציין כי הוא "מזועזע עד עמקי נשמתי, אני מלא בושה וחרפה לראות מה שחוללו למסגד הזה. לא נשלים עם זה. אין ישראלי אחד שלא מתבייש".

"אנו היום להזדהות עם הכפר הזה, שהוא כפר טוב", אמר הנשיא. "באנו להגיד בשם האמונה שמחברת את כולנו, בשם אלוהים בשמיים ואברהם אבינו, לבקש שביום הכיפורים ייסלחו מעשים נוראיים כאלה".

תג מחיר, שריפת מסגד, טובא זנגריה (צילום: חדשות 2)
המסגד אחרי ההצתה, היום | צילום: חדשות 2

בתוך כך, הנחה הערב מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו לרכז מאמצים ולעשות הכל על מנת להגיע לאחראים למעשה במהירות האפשרית במטרה למצות עמם את הדין. הערב הודיעה המשטרה כי המפכ"ל הנחה כבר לפני מספר שבועות על הקמת כוח משימה מיוחד של להב 433 במחוז ש"י, כדי להילחם באירועי ה"תג מחיר".

גם מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב רוני עטיה, הנחה על המשך כוננות מוגברת ופריסת כוחות ברחבי המחוז. עטיה נפגש במהלך היום עם ראשי המגזר הערבי במטרה להרגיע את הרוחות. ראשי הרשויות שיבחו את עבודת המשטרה והאיפוק הרב שגילו השוטרים. בהמשך נפגשו מפקדי המחוז והשר לביטחון פנים עם ראשי הרשויות הערביות, ויחד הגיעו למסגד שהוצת בטובא זנגריה, ושם קיבלו את הנשיא.

הציתו את המסגד ונמלטו

לפנות בוקר הגיעו אלמונים למסגד בכפר והציתו אותו. בתגובה, יצאו מהכפר בשעות הבוקר כ-300 תושבים - והחלו לצעוד לכיוון ראש פינה, במטרה לחסום צירי תנועה במחאה על הפעולה.

10 עצורים נוספים בטובא זנגריה (צילום: פוראת נסאר, חדשות 2)
המהומות אחרי ההצתה, הבוקר | צילום: פוראת נסאר, חדשות 2

שוטרים ניסו למנוע מהתושבים להתקדם, אך אלו הגיבו בזעם והחלו ליידות אבנים לעבר השוטרים ואף הבעירו צמיגים במקום. המשטרה התמודדה עם הפגינים באמצעות אמצעים לפיזור הפגנות וכוחות מתוגברים של המשטרה הוזרמו לשטח.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו "רתח מזעם" לדברי לשכתו, כשראה את התמונות מזירת האירוע ומיד דיבר עם ראש השב"כ. נתניהו הנחה את ראש השב"כ לטפל באירוע במהירות ולתפוס את האחראים למעשה. "אין מקום לתמונות כאלה במדינת ישראל", אמר נתניהו.

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק