"הקרב על התודעה חשוב פחות מהקרב בשטח": שעות לאחר שנחשף התיעוד של הפיגוע בנחל עוז מנקודת מבטם של מחבלי חמאס, מקור צבאי העריך הבוקר (ד') כי הסרטון "אמין אם כי ערוך", ובמקביל לבדיקת הסרטון נמשך תחקיר האירוע. בצה"ל מנסים לבדוק האם בוצע ירי RPG במהלך תקיפת הפילבוקס, בה נהרגו חמישה חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, הגיב הבוקר לסערה שעורר התיעוד המצמרר: "אנחנו מבינים את המלחמה על תדמיות, אבל היא משנית - המלחמה היא בשטח על ההישגים ושם התוצאות ברורות", אמר אלמוז בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת". "אנחנו לוקחים בחשבון שסרטים מאזור הלחימה יוצאים, אבל זה לא צריך לשנות את הפעילות של צה"ל".

אלמוז הסביר כי פרסום הסרטון, בצמוד להודעתו הלוחמנית של ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף, הוא ניסיון של ארגון הטרור "לקבוע תמונת ניצחון, למרות שהעובדות בשטח הן אחרות". דובר צה"ל הדגיש כי הצבא "מוציא סרטונים במידה הראויה, כל עוד זה לא מסכן חיילים".

530125 (צילום: חדשות 2)
אחד המחבלים במוצב | צילום: חדשות 2

מתחקיר הפיגוע שערך צה"ל עולה כי חוליית המחבלים עברה את הגבול באמצעות מנהרה שחדרה כ-150 מטרים לתוך שטח ישראל. המחבלים ארבו לכוח צה"ל ששהה באותה שעה בפילבוקס (עמדת שמירה צה"לית העשויה בטון) וירו לעברם טיל נ"ט. מהירי נהרגו חמשת החיילים.

עוד עלה כי המחבלים ניסו לחטוף את גופת אחד החיילים ההרוגים, אך הלוחמים בפילבוקס פתחו לעברם באש ומנעו זאת. מהירי נהרג ככל הנראה מחבל אחד, היתר השליכו את נשקם וחזרו לפיר המנהרה ולרצועת עזה. במשך שעות ארוכות הונחו תושבי האזור להסתגר בבתיהם מחשש שהמחבלים ברחו לשטח ישראל, חשש שהוסר לאחר מכן.‎

הלחימה נמשכת (צילום: דובר צה"ל)
הלחימה נמשכת | צילום: דובר צה"ל

חמאס הציג רובה "תבור" כשלל

בסרטון הקשה לצפייה שפורסם אמש, נראים המחבלים יוצאים, אחד אחרי השני, ממנהרה. ממנה הם רצים בשדה של קיבוץ נחל עוז עד לעמדת צה"ל ונכנסים אליה דרך השער תוך שהם יורים לעבר החיילים. בשטח המוצב הם מתקרבים אל מגדל השמירה, ומתחתיו נראים פעילי הטרור מנסים לגרור את אחד החיילים.

הניסיון לחטיפת החייל נכשל, אך חמישה חיילים איבדו את חייהם בפיגוע. בהמשך הסרטון נראים המחבלים נמלטים בחזרה אל תוך המנהרה. בסוף הסרטון הם מציגים את השלל שלהם - רובה צה"ל מסוג "תבור", שלטענתם הצליחו לחטוף מהמוצב.

הלוחמה הפסיכולוגית של חמאס

התמונות הללו פורסמו במהלך הצהרה שנשא מוחמד דף, ממקום מחבואו. "פעולת החדירה אל מעבר לקווי האויב, שהאחרונה בהן היתה הפעולה ממזרח לסג'עייה אתמול, למרות מעשי הטבח להרס השכונה, ולמרות מערכות הבקרה הרבות (של ישראל) - הן ההוכחה הטובה ביותר לכך שהאויב הסתבך יותר מכפי שציפה", התייחס דף לפיגוע שתועד. "עם הסבלנות בא הניצחון".

בנאום ניסה דף לצייר תמונה של ניצחון וטען כי צה"ל הובס במערכה. "אתם נלחמים היום נגד חיילים שחומדים את המוות, למען אללה, בדיוק כפי שאתם חומדים את החיים", קרא דף בנאום.