זה עשוי היה להיות בקלות תסריט מעולה לסרט אקשן הוליוודי, אלא שמדובר בסיפור אמיתי לגמרי. עשרה לוחמים לשעבר ביחידות מובחרות בצה"ל נכנסו לפני יומיים לכפר פלסטיני בשומרון, בתחומי הרשות הפלסטינית, וחילצו משם במבצע מתוכנן היטב אזרחית אמריקנית ואת בנה בן שנתיים וחצי. את הסיפור חשפה הכתבת לענייני צבא של קול ישראל, כרמלה מנשה, בתכנית "הכל דיבורים" ברשת ב'.

האזרחית האמריקנית ובנה הקטן היו כלואים בבית משפחתו של הבעל, צעיר פלסטיני אותו הכירה האישה בארצות הברית. לדבריה הוא היכה אותה, לא איפשר לה לצאת מן הבית ואיים עליה כי אם תעזוב לא תוכל לראות יותר את בנה. בנוסף, הוא החרים את דרכונה ואת כל מסמכיה.

הוריה של האישה יצרו קשר עם ישראלי, לוחם לשעבר ביחידה מובחרת, והוא גייס כמה מחבריו. במשך כמה שבועות תכננו הלוחם וחבריו את מבצע החילוץ ושלשום ביצעו אותו בהצלחה מלאה. האזרחית האמריקנית הועברה לקונסוליה האמריקנית בירושלים ואתמול המריאה עם בנה לארצות הברית.  

האמריקנית היתה כלואה בבית תחת מעקב ופיקוח

המבצע יצא לדרך לאחר שחברו של אחד המחלצים פנה אליו בבקשה לסיוע דחוף. "חבר של המשפחה מארה"ב, בחור ישראלי אמריקני שעשה כאן צבא התקשר אליי וביקש שנעזור", סיפר גיורא, אחד המחלצים בתכנית "הכל דיבורים" בקול ישראל.

"לאחר יותר מארבעה חודשים בהם המשפחה של אמנדה, הבחורה האמריקנית ניסתה להביא לשחוררה בעזרת הקונסוליה האמריקנית, הוא פנה אליי", סיפר. "היא היתה כלואה בבית, לא יכלה להתקשר וכל הזמן היתה תחת מעקב ופיקוח. היא יכלה לדבר בטלפון רק פעם בשבוע, תחת שמירה, אבל היא לא עזבה בגלל הילד".

הלוחמים הגיעו לכפר הפלסטיני וחילצו את האמריקנית במבצע שלא היה מבייש מבצע צבאי לכל דבר ועניין. "הדבר הראשון שעשינו היה לאתר את המיקום בעזרת מודיעין, זאת היתה הבעיה העיקרית שלא ידענו היכן היא נמצאת", סיפר גיורא.

היא היתה בטראומה ותלושה מהמציאות

גזל סיגריות והודח, אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
חיילי צה"ל במחסום. חילוץ דרמטי | צילום: רויטרס

האישה האמריקנית ובעלה הפלסטיני נפגשו בארה"ב. הם הגיעו לישראל, עם הבן, לאחר שהבעל גורש מהמדינה. כשהגיעו לארץ, הכל החל להשתבש כי הוא החל להתנהג כמוסלמי מסורתי. "עשינו סיור מקדים לראות מתי הבעל יוצא מהבית, מתי הוא חוזר, רצינו לעשות הכל ללא אלימות. הוא גר שם עם אשתו הראשונה ו-4 ילדיה והאמריקנית והבן. בסיורים ראינו אותה מהחלון", המשיך גיורא לתאר.

החילוץ התבצע, למרבה ההפתעה, באור יום. "ביקשנו מהאמריקנים בקונסוליה שייצרו קשר עם אמה שלה כדי שתתקשר לוודא שהיא בבית ותשאל אם היא יכולה לצאת החוצה", משחזר גיורא את רגעי החילוץ. האם התקשרה, דיברה איתה בקודים ואמרה לה שבקרוב אנחנו באים לקחת אותה והיא חיכתה לנו".

"לאחר החילוץ היא סיפרה לנו שבעלה הפחיד אותה שאם היא תצא מהבית השב"כ ייקח אותה לכלא. היא היתה בטראומה, תלושה שם מהמציאות, לא הכירה שום דבר ואף אחד. דפקנו על הדלת ואמרנו לה באנגלית שבאנו לקחת אותה לאמריקה. השומרות שלה רצו להתקשר, ואז אמנדה רצה להביא את הילד, רצה לאוטו הורידה את הלבוש המסורתי ואת הרעלה - והוצאנו אותה משם. בהמשך לקחנו אותה לקונסוליה, כי הוא קרע לה את הדרכון וכל המסמכים".

וכך, כמו בסרט ההוליוודי "לא בלי בתי", גם לסיפור הזה כאן אצלנו - יש סוף טוב.