"אין מידע על 3 החטופים". משעל (צילום: רויטרס)
המבצע מוצה, מאמצי החיפוש יימשכו | צילום: רויטרס

פעולות צה"ל כנגד תשתיות ומוסדות חמאס בגדה על סף מיצוי - המאמצים לאיתור החטופים נמשכים: מבצע "שובו אחים" נמשך גם הלילה (ג') במרחב חברון וכוחות צה"ל שבו ופעלו נגד חמאס, אבל מספר העצורים הנמוך מעיד על הכיוון של המבצע הזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הלילה נעצרו ארבעה פעילי חמאס בלבד בגדה כשמתחילת המבצע, לפני 12 ימים, נעצרו 369 פעילי טרור - בהם 269 פעילי חמאס, ביניהם יותר מ-50 ממשוחררי עסקת שליט. עם תחילת המבצע נעצרו בכל לילה עשרות עצורים - הלילה האחרון נראה בשטח רגוע הרבה יותר.

מספר המעצרים המועט הלילה מעיד על כך שהפעילות נגד חמאס באזור מוצתה. עם זאת נמשך במקביל במלא המרץ המבצע לאיתורם של שלושת הנערים החטופים. חיילי צה"ל סורקים אחר רמז אודותיהם במבנים, בבורות ובמערות באזור, כשאנשי המודיעין ממשיכים לחפש קצה חוט.

ישמור על הרגיעה? הנייה (צילום: AP)
"האינתיפאדה השלישית החלה". הנייה | צילום: AP

"האינתיפאדה השלישית כבר החלה"

אלא שעל רקע הדברים הללו, יש מי שמאיים כי לכוחות הביטחון תהיה עוד הרבה פעילות בשטח הגדה: ראש ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה הכריז אמש כי "האינתיפאדה השלישית כבר החלה בגדה המערבית. הפעולות של ישראל לא ידכאו את הרצון של העם הפלסטיני. כל מה שעושה ישראל עכשיו בגדה המערבית לא יכניע את חמאס. זה רק יגביר את נכונותנו להתנגד".

יו"ר הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, התנער אמש מאחריות לחטיפה. בדברים שאמר בריאיון לרשת אל-ג'זירה הכחיש משעל את ההאשמות שמופנות לעבר ארגונו הנוגעות לחטיפתם של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח וטען: "לחמאס אין מידע על שלושת הנערים החטופים". 

משעל ציין כי הוא "יודע שקרה משהו בשטח הכבוש של הגדה המערבית", אך לא מסר פרטים נוספים. "אם יתברר שזה (החטיפה) נכון - אני מברך על כך", הוסיף.

בישראל לא מתרגשים מהתעמולה מבית היוצר של הארגון. "אין שאלה שחמאס עומד מאחורי החטיפה", אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בפני חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. "הנחת העבודה שלנו היא שהם בחיים ונמצאים ביהודה ושומרון, ככל הנראה באזור יהודה".

"להקדים תרופה למכה"

אתמול הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי מפני התעצמות חמאס ברצועת עזה, כמו גם ביהודה ושומרון, ורמז כי ישראל חייבת לנקוט פעולה דרסטית. "אנו עומדים מול התעצמות יומיומית של חמאס, צריך להקדים תרופה למכה", קרא ליברמן.

מאוכזבים? ליברמן (צילום: רויטרס)
"להקדים תרופה למכה". ליברמן | צילום: רויטרס

אל מול הקולות הרומזים על התקרבות המבצע לסיומו הבהיר שר החוץ כי המבצע להשבת שלושת הנערים החטופים יסתיים "כשהם ישובו הביתה וכשנשים את ידינו על אותם מחבלים שביצעו את החטיפה הזו".

ליברמן הדגיש כי אסור להשלים עם כך שהחוטפים יסתובבו חופשיים בשטח. "אמרתי לא פעם: צריך להבין שאנחנו עומדים מול התעצמות יומיומית של חמאס שכוללת הברחות נשק ואימונים כל העת", אמר. "זה כבר לא רק חוליות, אלא פלוגות וגדודים".