"אתם הולכים לבית הבראה. תביאו חכות ומכנסיים קצרים", כך הגדירו את שירות המילואים של אבי יפה ב-1973. הוא נקרא למילואים בראש השנה לפני 39 שנים, אז היה טכנאי הקלטות צעיר שלקח איתו כמו לכל מילואים מיקרופונים, ולא תיאר איזה פסקול הוא יקליט בתעלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתור קשר מעוז פורקן הוא הציב מיקרופון אחד בחמ"ל, ויצא החוצה. בחוץ בין שקי החול מיקם שני מיקרופונים נוספים. "אז המדבר התעורר - פתאום התחילה הפגזת תופת" שנשמעת כולה בהקלטות. סלילי ההקלטות קלטו את הווי המעוז, את המלחמה ואת הקריאות הנואשות לעזרה.

מלחמת יום כיפור (צילום: חדשות 2)
אבי יפה, ארכיון | צילום: חדשות 2

"ממש שמעו בקשר את אחד החיילים נהרג, כשהמצרים פרצו עם להביורים לתוך המוצב ושרפו אותו. הוא צעק הם שורפים אותי. אריק שרון שמע את זה". יפה אומר ששרון הקשיב לרשת הקשר של המוצבים, הרגיע, קיבל מידע ופעל על פיה. "אני מתכוון לעשות כל מאמץ להוציא אתכם", הבטיח אז האלוף שרון לחיילים הלכודים במוצב.

אלוף הפיקוד אריק שרון. הרגיע (צילום: ארכיון)
אלוף הפיקוד אריק שרון. הרגיע | צילום: ארכיון

חודשים אחרי המלחמה יצר יפה קשר עם שרון, שמתעקש שניתן היה לחלץ את חיילי המעוזים. היום, יפה אומר שההאזנה מקלה על הטראומה של המלחמה. בהקלטות עצמן יש שילוב מדהים של מהדורות החדשות שהביאו חדשות רעות משתי החזיתות, לצד ניסיון של החיילים לעודד את עצמם בשירת "מוכרחים להיות שמח".