רכב שהוצת בקלנסווה בסוף השבוע
הרכב השרוף | צילום:

"שאלו אותי אם אני יהודי, ומיד הוקפתי ברעולי פנים": י', תושב השרון, מתקשה לשכוח את מאורעות יום שישי בלילה, כאשר נקלע למהומות האלימות בקלנסווה. כיממה וחצי לאחר מכן, י' יושב עדיין משותק מפחד בביתו, לאחר שנגרר מחוץ לרכבו וצפה ברכב מוצת ונשרף לנגד עיניו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני בטראומה, זה היה אירוע טרור לכל דבר, במזל יצאתי מזה", סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online. "אחרי שעברתי את המחסום, המשכתי להתקדם לתוך קלנסווה, ופתאום הקיפו אותי המון רעולי פנים, אני אפילו לא יודע להגיד כמה היו שם". לאחר מכן הוצא י' מרכבו בכוח: "הכנסתי לאחד אגרוף בפנים. מיד לאחר מכן הוא לקח אבן גדולה, וריסק לי את הזגוגית".

י' סיפר את הדברים בלהט, כאילו קרו לפני דקות אחדות, תוך כדי שהחזיק בידו כדורי קלונקס. לדבריו, מאז אותן דקות של חרדה ופחד הוא לא נרגע, לא הצליח לישון ולתפקד, והבוקר הוא קיבל טיפול רפואי נוסף. "התחלתי לרוץ - בטח שברתי איזה שיא בריצה. הם רדפו אחרי משהו כמו 200 מטר, עד שעצר לידי ערבי ואמר לי להיכנס לאוטו שלו. לא היה לי מה לעשות, גם הטלפון שלי נשאר ברכב".

הנהג הערבי הביא את י' לכניסה של שער אפרים: "ביקשתי שם מהשוטרים שייקחו אותי, אבל הם לא רצו לקחת אותי אלא שאעמוד שם. סיפרתי להם את הסיפור, וזה לא עניין אותם. ואז מהשמיים הגיע אליי בחור צעיר ולקח אותי, אלמלא הוא אני לא יודע איך הלילה הזה היה מסתיים".

הכניסה לקלנסואה, הבוקר
סימני השריפה בכניסה לעיר | צילום: חדשות 2

"הוא רעד, היה לו דם על הראש"

הבחור הצעיר שאסף את י' בסביבות השעה 3:30 לפנות בוקר הוא יונתן, צעיר בן 25 מכפר סבא. יונתן הבחין בנהג הרכב רץ לעברו, עצר לו, העלה אותו לרכב שלו והסיע אותו לכפר יונה. "הוא רעד כולו, הוא סבל מחבלות קלות אבל הוא היה ממש מבוהל" סיפר לחדשות 2 Online. "הוא רץ אליי בוכה עם דם על הפרצוף. היה לו ריח שרוף, דם על הראש, האוטו שלי עדיין מריח שרוף".

"שאלתי אותו מה קרה והוא אמר ששוטרים נתנו לו להיכנס לקלנסווה, כי הוא רצה לעבור משם למושב הסמוך בו הוא גר. במשטרה אמרו לו: 'תיכנס, אבל סע בזהירות, כי יש שם הפגנה'. הוא נכנס לשם וזרקו לו אבנים על האוטו, שרפו לו את האוטו כשהוא עוד בפנים והוא הצליח איכשהו לברוח", הוסיף יונתן.

לאחר מכן ניגש יונתן להתלונן במשטרה: "הם אמרו שיש כמה פצועים במהומות. הבחור אמר לי 'הצלחתי לברוח, אני לא יודע איך אני חי', וקרא פסוקים מתהילים. לא נתקלתי בדבר כזה בחיים, גם לא בשירות שלי בשטחים".

סאלמה עבד אל באסט איסמעיל, היום
ראש עיריית קלנסווה, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

ראש העירייה: "לא נגיע לאינתיפאדה שלישית"

היום נרשמה רגיעה בקלנסווה והעיר נותרה ריקה מאדם בשעות הצהריים, ובכניסה לעיר נותרו רק סימני החריכה על הכביש, שהעידו על ההפגנה הסוערת שבסופה נעצרו תשעה צעירים, תושבי קלנסווה, טירה וטייבה. ראש העירייה, סאלמה עבד אל באסט איסמעיל, אמר לחדשות 2 Online כי "התחושות לא נעימות, הן קשות ביותר. קלנסווה עיר שקטה. התושבים כאן לא רגילים להתפרעויות".

"היו שמועות על מתנחלים שנכנסים לעיר", הסביר ראש עיריית קלנסווה. "לא היה ברור אם זה להתנכלויות או לחטיפת נערים, אבל בהמשך לרצח הנער שכבר קרה זה יצר כעס. לנו, המנהיגים, אין בעיה עם מחאה או עם הזדהות, אבל אנחנו חייבים לשמור על המחאה בגבולות לגיטימיים, נורמטיביים ושקולים ביותר".

"לצעירים אני אומר להיות שקולים", טען ראש העירייה. "חלק מהאנשים שהיו אתמול בהתפרעויות הם אקדמאים. אמרתי להם: 'אתם צריכים לשמור על העיר שלכם ועל העתיד שלכם'. אבל אני גם קורא למשטרה להיות הוגנת ושקולה, לא להתנהג אליהם כצאן או כעדר. הם בעלי המילה האחרונה, הם בעלי התפקיד. אני פונה לכולם בקריאה שההתפרעויות האלו לא משרתות אף אחד".

בהמשך לנימה המפוייסת שלו, ניסה איסמעיל להרגיע את המודאגים. "לא נגיע לאינתיפאדה שלישית", הוא ניבא. "זהו גל חולף. אנחנו חייבים לשלוט בזה, וזה ייגמר. אם לא היום אז עוד יום-יומיים, אבל זה גם הזמן של המנהיגים לעשות בדק בית. צריך להתחשב באוכלוסייה הערבית, בבני המיעוטים. הפער בינינו לבין האוכלוסייה היהודית הוא גדול מאוד. אנחנו מופקרים, וזה מייצר לחץ. אבל אני חושב שהגל הזה יעבור".