הטרקטור ניגח את האוטובוס. ארכיון
פיגוע הדריסה בירושלים | צילום: רויטרס

לקראת התחממות באירועי הטרור בגדה? אלוף פיקוד המרכז לשעבר, האלוף במיל' גדי שמני התריע הבוקר מפני עלייה בפעולות הטרור והגדיר את ניסיון הפיגוע אמש בבסיס צה"ל כאירוע חמור, שמסמן מגמה אפשרית של הסלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל אמר שמני כי "מדובר באירוע שמהווה עליית מדרגה, עם מאפיין אחר של מחבל מתאבד" - זאת בניגוד לאירועים האחרונים של רצח החיילים תומר חזן וגל קובי ז"ל ופיגוע הירי בפסגות, בו נפצעה קל הילדה נעם גליק.

"האירועים הללו נותנים השראה ומייצרים אווירה של טרור, שיוצרת מוטיבציה להוצאת פיגועים אל הפועל", הסביר שמני והוסיף: "יש הצטברות של תסכול שמייצר מוטיבציות שליליות, זאת בנוסף להסתה היומיומית הקיימת ממילא בשטחים כנגד ישראל".

האלוף במיל' שמני הסביר כי גם לתהליך המדיני שהתחדש יש קשר לעלייה בניסיונות הפיגוע: "בכל פעם שהליך מדיני מתחיל, אפשר לראות עלייה במפלס הטרור והאלימות כיוון שיש כאלה שיש להם אינטרס לשבש את המהלכים האלה - גם אם ברמה המקומית".

"על הציבור להיות יותר זהיר ועירני"

האלוף (במיל') שמני, ארכיון
האלוף במיל' גדי שמני | צילום: דו"צ

לדבריו של מי ששימש כמפקד הגזרה הרגישה בה התרחשו אירועי הטרור השונים בחודש האחרון, חשוב ולהמשיך את שיתוף הפעולה של צה"ל עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית: "שיתוף הפעולה הזה תורם תרומה משמעותית לעצירת פעולות טרור בשטח. בנוסף לכך, צריך להגביר את האבטחה בבסיסים ביישובים ובצירים השונים".

"מדיניות הפעלת הכוח הממוקד של צה"ל כנגד פעילי הטרור היא הנכונה. יש חשיבות לכך שכל אזרח וחייל יהיו מודעים לכך שרמת הסיכון עלתה בשבועות האחרונים. צריך להיות יותר חשדנים ולהישמע להנחיות כוחות הביטחון בשטח", הבהיר. "האירועים האחרונים מחייבים אותנו להרבה יותר זהירות".

שמני הסביר כי המדיניות הנכונה ביותר מבחינתו הינה סיכול מצד אחד של פעולות טרור אפשריות, זאת לצד הורדת החיכוך השלילי בין יהודים לפלסטינים מצד שני. "יש תסכול והיתקלויות בין תושבים יהודים לפלסטינים בשטחים וגם בין פלסטינים לחיילי צה"ל במחסומים. יש לנקוט במדיניות זהירה כדי לנסות ולמנוע הסלמה של ממש בשטח", סיכם.

המחבל שחדר לבסיס: אחיו של מחבל שביצע פיגוע דריסה

"גם אח המחבל ביצע פיגוע בטרקטור" | צילום: דובר צה"ל

הלילה נודע כי הפלסטיני שניסה לחדור אמש (ה') עם טרקטור לבסיס רמה צפונית ירושלים ונורה למוות, הוא אחיו של מחבל שביצע גם הוא פיגוע דריסה באמצעות טרקטור בירושלים, בשנת 2009 - כך פרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

מהפרטים עולה כי המחבל שביצע את ניסיון הפיגוע הוא יוסף אל-רדיידה, בן 30. אחיו, מרעי אל-רדיידה, פגע בחודש 2009 באוטובוס ובניידת משטרה בשעה שנהג בטרקטור סמוך לקניון מלחה בירושלים. הוא גרם לפציעתם של שני שוטרים בטרם נורה למוות.

לאחר שנכשל בניסיונו לפגוע בחייל, המשיך המחבל בנסיעה פראית לתוך הבסיס, עד לעומק של 50 מטרים, שם פגע בכלי רכב נוסף. שני לוחמים מיחידת תותחנים ששמעו את ההתרחשות פתחו באש לכיוון המחבל וניטרלו אותו.

"הזיהוי היה מהיר והיה ברור שהם נמצאים באירוע חבלני", אמר הגורם הצבאי. רופאים צבאיים העניקו לפלסטיני טיפול רפואי במחסום קלנדיה הסמוך, אך לבסוף קבעו את מותו. כוחות גדולים של צבא הגיעו למקום ופתחו בחקירת נסיבות התקרית החמורה.

מפת האזור בו בוצע הפיגוע
מפת האזור בו בוצע הפיגוע | צילום: mapa

"אנו משלימים כעת מספר פעילות, בהן בדיקות נוספות ותגבור של האזור על מנת למנוע אירועים במעגל הקרוב ובכל האזור העוטף את ירושלים", אמר. "לא הייתה לנו התרעה מיוחדת, אך רצף האירועים האחרונים באוגדה בהחלט חידד אותנו". לדברי הבכיר הצבאי, אין הסבר ברור לרצף האירועים בגזרה בשבועות האחרונים. "מבחינתנו זה משנה את תמונת המצב ואנו רואים את התקופה האחרונה בחומרה רבה".