10 שנות מאסר למצבע אונס בבת 9 (צילום: חדשות 2)
אסיר X נוסף בכלא. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

אסיר X נוסף בין כותלי בית הסוהר: מסמכים שהותרו לפרסום ע"י בית המשפט והצנזורה חושפים כי באגף 13 בכלא איילון כלוא אסיר חשאי נוסף - כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, האסיר הכלוא באגף הביטחוני השמור, שוהה בתאו בתנאים דומים מאוד לאלה של מי שנודע בכינויו האסיר X, בן זיגייר, שהתאבד בתאו לפני כשנתיים וחצי.

האסיר החשאי הנוסף מוחזק באגף 13 - אגף ביטחוני שמור שמאפייניו דומים לאלו של אגף 15 - אגף שמור נוסף בכלא בו הוחזק בעבר יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בטרם הועבר לאגף שמור אחר.

גילויים חדשים בפרשת זיגייר: המצלמה שכוונה לשירותים התקלקלה

בתוך כך, התפרסמו הבוקר גם גילויים חדשים על פרשת האסיר X שחושפים את המחדל שהוביל להתאבדותו של בן זיגייר בתא השירותים באגף השמור בכלא איילון.

על פי הדיווח, דווקא מצלמת האבטחה שכוונה לחדר השירותים בתאו של זיגייר התקלקלה ולא שידרה את התאבדותו של זיגייר לאחד משני המוקדים בכלא שגם בו היו צריכות להתקבל התמונות המצמררות:
מרכז השליטה והבקרה שבו משודרות צילומי מצלמות מכל אגפי הכלא.

צילומי התאבדותו של זיגייר שודרו רק בחדר הפיקוח שבו אמור לשבת סוהר שתפקידו לפקח על האגף בו שהה זיגייר - אגף 15 השמור. אלא שלפי חומרי חקירת ההתאבדות, דווקא באותה שעה גורלית - חדר המפקח לא אויש עקב מחסור בכוח אדם במרכז השליטה והבקרה.

בחקירתו במשטרה הסביר הסוהר שנטש את עמדתו לטוהת איוש מרכז השליטה והבקרה וכי עיניו היו צריכות להתרוצץ בין מסכים רבים שצילמו את כל האגפים בבית הסוהר.

אף סוהר לא הבחין בפרפורי המוות של זיגייר

פרשת האסיר X בן זיגייר (צילום: חדשות 2)
פרפר לעיני המצלמות. זיגייר | צילום: חדשות 2

מחדל נוסף שהתגלה במסמכים ופורסם הבוקר קשור למידת האבטחה על זיגייר - שדווקא באותו יום של ההתאבדות הייתה מצומצמת מהרגיל. במקום שיהיו במרכז השליטה חמישה סוהרים, היו בו רק ארבעה - זאת עקב כך שסוהר אחד נשלח למשימת סיור היקפי. במשך כמעט שעתיים נעדר סוהר נוסף ממרכז השליטה - חלון הזמן שבו זיגייר נראה לאחרונה במצלמות - עד שנמצא תלוי בתאו.

בנוסף להיותו של הכוח ששמר על זיגירי מצומצם למדי, הוא לא תפקד במלוא הכוח כפי שמצופה ממנו. הסוהר שהיה אמור לפקח על תנועותיו של זיגייר נשאר לעבוד במשך שתי משמרות רצופות עקב בקשה אישית שלו.

לו רק תנועותיו של זיגייר היו מפוקחות בזמן אמת, נראה שניתן היה למנוע את ההתאבדות - בעיקר בשל העובדה שזיגייר התעסק בקשירת סדין התלייה בתא השירותים בערך כ-20 דקות ושצלליתו נראתה על הקיר שוב ושוב. בהמשך התיעוד של המצלמות, ניתן אפילו להבחין בצלליתו התלויה ובפרפורי המוות שלו - אלא שבכל אלה אף סוהר לא הבחין.

לאור חשיפת הפרטים החדשים, החליטה יו"ר ועדת הפנים בכנסת ח"כ מירי רגב לקיים דיון בוועדה ולזמן אליו את נציגי מערכת הביטחון והשב״ס. בדיון ינסו חברי הכנסת לעמוד על הפקת הלקחים מפרשת האסיר איקס .

״כולנו צריכים ללמוד, בדגש על גורמי הביטחון, מהפרשה על אסירים מסוג זה, בטח כשמדובר באזרח ישראלי", אמרה רגב. "כמי שהייתה צנזורית צבאית ראשית אני יכולה לומר כי לפעמים הניסיון להסתיר יכול להזיק ולפגוע בתדמיתה של מדינת ישראל ובניהול בית הסוהר על פי הקודים הבינלאומיים. פרשת האסיר איקס הייתה לנו תמרור אזהרה חד וברור".