כבר שנים שהאלוף במיל' איתן בן אליהו, מי שהיה בעבר מפקד חיל האוויר, מתראיין באריכות לכלי התקשורת. אבל הלילה נותר האלוף לשעבר ללא מילים. בן אליהו, חבר קרוב של משפחת רמון ומי שבחר באילן רמון ז"ל לטוס לחלל, ניסה לספר לחדשות 2 על אסף רמון - ונחנק מבכי. במשך דקות ארוכות לא הצליח בן אליהו להוציא מילה מהפה.

"ישבת סביב השולחן הזה פעמים רבות ותמיד ידעתי מה לומר, אני מוכרח להגיד שאני די חסר מילים", הסביר האלוף במיל' בראיון ליונית לוי. "הבחור הזה המבריק והמצטיין, בן לאבא שלקח לי שנים רבות להכיר אותו וזמן רב למצוא אותו כמי מתאים שיטוס לחלל, ואחר ליוותי את המשפחה בטרגדיה שקרתה להם וללות אותם היום - זה צפונות הגורל".

בן אליהו סיפר על היכרתו עם משפחת רמון: "זה סיפורה של משפחה שהיא דוגמא ומופת לקיומה, לתקומתה ולעתידה של מדינת ישראל, אני באמת מרגיש כמו שלא הרגשתי אף פעם. הדבר שהכי זועק לשמיים זה כאשר אב נופל יש המשך. האמא עודדה את אסף, המשפחה עודדה אותו להמשיך בדרך, היתה תקווה", הסביר. "אבל כשבן נופל זה קיטעון שאי אפשר לתאר אותו".

בן אליהו: אני לא יכול להסביר את הגורל הזה

אסף רמון ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
אסף רמון עם הנשיא במסדר הכנפיים | צילום: דובר צה"ל

מפקד חיל האוויר לשעבר ניסה להסביר את המצב שייתכן אליו נקלע אסף רמון. "הדבר הבולט הוא שבדרך כלל,  כשיש תקלה או מצב של אי שליטה במטוס הטייס מגיב או מודיע משהו", אמר. "אני חושב שבשניות הראשונות אסף לא היה מודע למה התפתח, וכשהבין אולי לא היה לו זמן להגיב".

"אולי הוא ביצע פנייה חדשה, אולי היה במצב של עילפון, האזור גם היה מכוסה עננים, אבל מדובר בתיאורים טכניים. יש סיטוטציות מורכבות שטייסים לומדים להתגבר עליהן, אבל לפעמים במצב פשוט כשהגורל משתלט עליך, זה יכול לקרות".

בן אליהו הדגיש כי מדובר היה בטייס מקצועי ומוכשר. "ואני יודע מה הוא למד ומה הוא יודע לעשות ויש סתירה עצומה, בין המצב אליו נקלע אסף לבין מה שיהוא דע לעשות. אני פשוט לא יכול להסביר את הגורל הזה של הבחור היפה הזה, המוכשר הזה שנקלע למצוקה רגעית , התנאים השתלטו עליו ומסיבה לא ברורה הוא לא ידע להיחלץ מזה. קשה לדעת מה קרה".

אסון רמון - סיקור מיוחד:

מאות באו לנחם את משפחת רמון

 אין נחמה: האסונות של רונה רמון

עדי ראייה להתרסקות: "ראינו כדור אש"

מפקד חיל האוויר לשעבר: "אסף נכנס לבלק אאוט"

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק