החטיבה היהודית בשב"כ מגייסת סוכנים בקרב פעילי ימין. א' היה עד לאחרונה אחד מהם, והקליט את השיחות בינו לבין מפעילו. כך נחשף תיעוד המספק הצצה נדירה לפעילות הארגון בקרב המתנחלים ביהודה ושומרון. 

"קיבלתי טלפון ממשרד הביטחון ואמרו לי: אנחנו מאוד רוצים שתיפגש איתנו". שיחת הטלפון הזאת הגיעה ל-א' צעיר מהימין בהפתעה לפני כמה חודשים. מהצד השני היה מפעיל של השב"כ. "לא ידעתי שאני נפגש עם השב"כ. לא ידעתי בכלל מה זה הדברים האלה. הייתי בטוח שאני הולך להתגייס לאיזו יחידת מסתערבים או משהו כזה".

זו הצצה יוצאת דופן לשיטות הפעולה של השב"כ. א' התבקש לשוב ולהתגורר בהתנחלות סוסיא שבדרום הר חברון, מוקד חיכוך מוכר באזור. הוא התבקש לספק לנציגי הארגון מידע, עד שבשלב מסוים החל לפקפק במערכת היחסים ביניהם והקליט את השיחות עם המפעיל מהשב"כ.

"אם אתה בצד של חמאס, אתה יכול לראות אם יש כל מיני ערבים שפתאום מתחילים לרדת לכיוון שלנו ומפתיעים את הצבא שם", תועד סוכן השב"כ בשיחה עם א'.

כשנשאל על ידיו מה מטרת המשימה שאליה נשלח, השיב לו הסוכן: "היו שם מלא חיילים. עלינו על כל בית. עשינו שם תחקורים, אזהרות עיכובים עולים בית בית ועורכים חיפושים אחרי אמצעי לחימה".

א' נרתם למשימה וסיפר על השתלשלות האירועים בה: "הוא אמר לי להיות שם בזמן אמת. תשלח לי מסרונים שהולך להיות אירועי חיכוך ואז אני אשלח את הצבא כדי למנוע אותו".

לפני ה"קבלה": מבחני המיון לשב"כ

הליך הגיוס לתפקיד כלל כמה מבחנים. "הם אמרו לי שרוצים לבדוק את הכישורים המודיעיניים שלי. נתנו לי 100 שקלים ואמרו לי ללכת ל'מאפה נאמן', למצוא שם אדם שהוא יכול לדבר איתו. הייתי צריך להוציא פרטים עליו, את מספר הטלפון, שמו ובמה הוא עובד".

מהשיחות בין השניים עולה תמונה של קשר תלותי. מפעיל השב"כ מתפקד לעיתים כפסיכולוג וחבר ולדברי אי, לעיתים אפילו כאבא.

"נניח שהמתנחלים עושים כל מיני דברים לא צריך לעשות", אמר הצעיר למפעילו - והוסיף: "אם הצבא והביטחון באמת היו יושבים איתם כמו שאתה יושב איתי על קפה, כמו שני בני אדם. אם היינו מסבירים להם יפה, מדברים איתם, נותנים להם הרגשה של ביטחון אמיתי, אז כל הדברים האלה לא היו קורים".

למרות ניסיונו לנקוט גישה פייסנית, השיב ל-א' המפעיל: "לפעמים אין בכלל שיח. אנשים לא מוכנים בכלל. אין הידברות עם אנשים וגורמים מסוימים".

עם הזמן, החל א' לפקפק בקשר בינו לבין נציג השב"כ. "לא רציתי להיות שם כי הרגשתי שאני בעצם הולך נגד אנשים שאוהבים אותי, שאני בעצם בוגד".

א', שכאמור הקליט את השיחות לבין מפעילו, לא הצליח להסוות כראוי את העובדה שחילופי הדברים ביניהם מתועדים - בשל צפצוף שנשמע ברקע השיחה. "מה זה הצפצופים האלה?", שאל אותו איש השב"כ שהבחין בקולות.

הסוכן חש בוגד וניתק את הקשר, בימין קפצו על ה"מציאה"

השיחה בין השניים התנתקה, ואחרי שהמפעיל מצדו השני של הקו החליט לא לקחת סיכונים מיותרים - הוא לא ענה עוד לטלפון כש-א' התקשר אליו. מאוחר יותר, התחדש הקשר בין השניים והמפעיל אף ניסה לשכנע את א' להיפגש עמו ולשוב לשתף פעולה, אך זה סירב.

"לא רציתי להיות שם כי הרגשתי שאני בעצם הולך נגד אנשים שאוהבים אותי, שאני בעצם בוגד", הוא הסביר.

בימין לא החמיצו את ההזדמנות לתקוף. "מישהו בשב"כ התבלבל", אמר ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי. "במקום לעקוב אחרי ענת קם והמרגלים בנעלין ובלעין שמקללים חיילים ופוגעים בהם, מנצלים ילדים תמימים ומנצלים משאבים אדירים של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק