"מה את שותקת?", אמר לה. ארכיון (צילום: AP)
"מה את שותקת?", אמר לה. ארכיון | צילום: AP

חייל צה"ל ששירת בבית הספר להגנה אווירית של חיל האוויר נשלח לשלוש שנים בכלא, לאחר שהורשע כי אנס במהלך חופשת ראש השנה בבסיס חיילת ששירתה עמו. על פי החלטת בית הדין הצבאי ביפו, הוא יפצה אותה ב-3,500 שקלים ויורד לדרגת טוראי. בנוסף, נגזרו עליו שלוש שנות מאסר על תנאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב האישום, ב-17 בספטמבר 2012, הנאשם והמתלוננת ישבו במועדון בבסיס, כשאז הנאשם הציע לה להגיע עמו לחדרו כדי "ליהנות ביחד". היא השיבה לו שהיא לא מעוניינת ועזבה את המקום. אלא שאז, בעת שעברה ליד חדרו, הוא אחז אותה בשתי ידיו, הכניס אותה לחדרו בניגוד לרצונה - ונעל את הדלת.

הוא החל לנשק אותה למרות שהיא אמרה לו שהוא "מגעיל אותה", והמשיך לשכנע אותה לקיים איתו יחסי מין, אך נענה בשלילה בשנית. לאחר מכן, על פי כתב האישום, הוא הניח מזרן על הרצפה, ומשך אותה אליו. החייל ניסה להרים את חולצתה והחל לנשק את החיילת בבטנה.

"התרשמתי מקווים פסיכופטיים"

למרות שבמשך כל אותו זמן היא המשיכה להגיד לו שהיא לא מעוניינת, הוא המשיך בשלו ולבסוף אנס אותה. לאחר האירוע הוא אף אמר לה: "מה יש לך? מה את שותקת?". בעקבות האירוע, היא סבלה מכאבים במשך יומיים.

במהלך שלבי ההגנה, אמו של הנאשם עמדה על אופיו הטוב, השקט והנוח של בנה שמאז ומתמיד, לדבריה, נודע בין מכריו ובני משפחתו כצעיר נעים מזג, מנומס וחברותי אשר "הושיט סיוע לכל הסובבים אותו".

עם זאת, מעריכת המסוכנות ציינה כי התנהלותו של הנאשם הייתה פסיבית-אגרסיבית, וכי להתרשמותה קיים "גרעין נוקשה קר ושתלטן באישיותו, התרכזות בעצמו ובצרכיו, תוך התעלמות טוטאלית ממצבו, רגשותיו ורצונותיו של הזולת... התרשמתי מקווים פסיכופטיים".

 "שקלנו את פגיעתו של העונש בנאשם ובמשפחתו"

התובעים הצבאיים אמרו כי הנאשם פגע במעשיו בערכים חברתיים מוגנים כבדי משקל, שעניינם שלמות גופה וכבודה של אישה, כמו גם האוטונומיה שלה על גופה. הם גם עמדו על הנזק שנגרם למתלוננת בעקבות מעשי הנאשם, ועל מידת האגרסיביות בה הוא נקט במהלך המעשים.

בגזר הדין ניתן גם משקל של ממש לגילו הצעיר של הנאשם והעובדה שאין לו עבר פלילי. "שקלנו את פגיעתו של העונש בנאשם ובמשפחתו וזאת גם בראי נסיבותיו האישיות הייחודיות - העובדה כי התייתם מאב בגיל צעיר, מצוקתה הנוגעת ללב של אמו, והעובדה כי הנאשם משמש כמקור תמיכתה העיקרי", צוין.

עו"ד יובל קגן ועו"ד ליאור שטלצר, שייצגו את הנאשם מטעם הסנגוריה הצבאית אמרו בתגובה כי "הגם שהעונש שנגזר אינו מצוי ברף החמור של עבירת האינוס ובית הדין קיבל חלק נכבד מטענותינו, בגללן אף קיבל בקשתנו לשחרר את הנאשם ממעצר למשך כמעט חצי שנה, לאור מורכבות האירוע ומערכת היחסים המיוחדת בין הנאשם למתלוננת מדובר בעונש חמור. אנו לומדים את גזר הדין ושוקלים את האפשרות לערער עליו כמו גם על הכרעת הדין".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv