"בכל שנותיי בשירות הביטחון הכללי לא נתקלתי בקור רוח רצחני כזה" - כך מתאר גורם בכיר בשב"כ את פרטי רצח חמשת בני משפחת פוגל באיתמר, שהותרו היום לפרסום.

בשעות הצהריים הותר לפרסום כי צה"ל ושירות הביטחון הכללי עצרו בשבוע שעבר את אמג'ד וחכים עוואד, שני צעירים בני 17 ו-19 תושבי הכפר עוורתא, בחשד לרצח בני המשפחה באיתמר. השניים הודו בביצוע הטבח, שחזרו אותו ביום חמישי האחרון, ואמרו בחקירה: "רצינו למות מות קדושים".

על מנת לעלות על עקבות הרוצחים, ערך צה"ל מעצרים נרחבים בכפר עוורתא. במהלך החיפושים נעצרו למעלה ממאה גברים ונשים ונלקחו דגימות DNA מעוד תושבים רבים, זאת לאור ממצאי DNA שנמצאו בבית משפחת פוגל. החקירה העלתה כי הרוצחים נאבקו עם ההורים לפני שרצחו אותם, והותירו עקבות דם בתוך הבית.

מיד לאחר הטבח, ביצע צה"ל מספר מעצרים בכפר עוורתא. במהלך מבצע המעצרים התגלו כלי נשק ישנים רבים ונעצרו בעליהם. מאוחר יותר ביצע צה"ל מבצע מעצרים נוסף בכפר, במהלכו נחשפה תשתית חמאס שפעלה בכפר.

הרוצחים: בן 17 ובן 19

תמלילי החקירה נחשפים (צילום: חדשות 2)
שני החשודים ברצח | צילום: חדשות 2
אחד הרוצחים, חכים עוואד, בן 17, נעצר ביום שלישי שעבר. אביו של עוואד, פעיל החזית העממית, ישב בכלא של הרשות הפלסטינית במשך חמש שנים על רצח בת דודתו. דודו של עוואד, ג'יבריל, נהרג בהיתקלות עם צה"ל לפני כשמונה שנים.

אמג'ד עוואד, בן 19, הוא סטודנט שעבד במשך תקופה בישראל. שני הרוצחים משתייכים לאותה החמולה, אך אינם אחים. השניים תכננו במשך מספר ימים את הרצח וניסו להשיג נשק מפעיל החזית העממית אך לא הצליחו.

התינוקת הדס נטבחה אחרונה - כי בכתה

הרמטכ"ל עם ילדי משפחת פוגל (צילום: דו"צ)
הרמטכ"ל עם ילדי משפחת פוגל | צילום: דו"צ
בליל שבת בו ביצעו את הטבח, חדרו השניים לאיתמר רעולי פנים כשהם חמושים בסכינים. המחבלים חדרו תחילה לבית משפחת חי, הצמוד לבית משפחת פוגל, וגנבו משם נשק ואפוד. המשפחה עצמה, למרבה המזל, לא הייתה בבית. לאחר מכן נכנסו המחבלים לבית הצמוד, בית משפחת פוגל.

עם כניסתם לבית פוגל, רצחו תחילה את הילדים יואב ואלעד. לאחר מכן פנו המחבלים לחדר ההורים, שם אודי ורות התעוררו ונאבקו איתם, ובמהלך המאבק המחבלים ירו ברות, ואחר כך גם דקרו אותה וביצעו "וידאו הריגה". לאחר מכן הרגו גם את אודי, שהגן בגופו על הדס התינוקת. עקבות ה-DNA שהובילו לתפיסת הרוצחים נותרו בבית פוגל כתוצאה ממאבקם של ההורים.

בשלב הזה יצאו שני המחבלים מהבית, אולם אחד מהם החליט לשוב פנימה ולחפש כלי נשק נוסף. אלא שלאחר שהוא נכנס לבית, התינוקת הדס החלה לבכות - והמחבלים חששו שבכיה יגרום לתשומת לב ביישוב. בלי להסס המחבלים דקרו גם אותה, ולאחר מכן גנבו את רובה ה-M-16 של אודי פוגל ויצאו מהבית.

השחזור בוצע תחת אבטחה כבדה

כשהגיעו לכפר עוורתא, בן דוד של השניים סייע להם להעלים את הראיות ולשרוף את בגדיהם המגואלים בדם. אחד הדודים העביר את כלי הנשק שנגנב מבית משפחת פוגל לתושב רמאללה, כדי שימכור אותם. כלי הנשק נתפסו בידי כוחות הביטחון.

ביום חמישי האחרון, בוצע שחזור הטבח ביישוב איתמר. עקב חשש כבד של צה"ל מפעולות נקם של תושבי איתמר ברוצחים, אבטחו כוחות רבים מאוד את השחזור. השחזור נדחה שוב ושוב, ובוצע תחת מידור כבר, מחשש שינסו לפגוע ברוצחים.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבנו רוני דניאל, אוהד חמו ויוסי זילברמן