חיזבאללה מסביר: למה התכוון נסראללה?
מתוך סרטון הדמיית המל"ט | צילום: אלמנאר

מל"ט חיזבאללה בעקבות ישראל וארה"ב: העיתון "סאנדי טיימס" הבריטי דיווח הלילה כי המטרה המרכזית שמאחורי שליחת כלי הטיס לישראל על ידי הארגון בסוף השבוע שעבר הייתה תיעוד ההכנות לתרגיל המשותף של ישראל וארה"ב. עוד דווח כי המל"ט צילם גם אתרים לשיגור טילים בליסטיים, שדות תעופה של חיל האוויר ובסיסים סודיים. כך פורסם הבוקר בעיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המל"ט, מתוצרת אירן ומדגם חדש הקרוי "שאהד 129" המסוגל לחוג באוויר כ-24 שעות ולהגיע לטווח של כ-2,000 ק"מ, הורכב על ידי מומחי חיזבאללה בלבנון ונשלח לישראל. אל-מנאר, ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה פרסם שלשום הדמיה של מסלול המל"ט בה נאמר כי תיעד "ציים אמריקאיים, מערביים וישראליים ששטים בים", בנוסף לאתרי קידוח נפט וגז שנמצאים מול חופי ישראל.

"המל"ט אף הגיע קרוב לכור הגרעיני בדימונה ורק אז נחשף", התפאר קריין ערוץ הטלוויזיה של חיזבאללה שהוסיף ואמר שמערכת כיפת ברזל לא הצליחה ליירט אותו, בשעה שחדר לישראל דרך הים, סמוך לאשקלון. התרגיל שאותו ביקש ארגון חיזבאללה לתעד הינו תרגיל עורף רחב היקף, "נקודת מפנה 6, המשותף לישראל ולארה"ב, וצפוי לכלול 120 רשויות מקומיות וכן ארגוני הצלה וחירום שונים.

בסוף השבוע: חיזבאללה פרסם הדמיית נתיב המל"ט

לאחר נאום ההתרסה של נסראללה, הגיעה ההמחשה: רשת הטלוויזיה "אל-מנאר", המופעלת על ידי חיזבאללה, הפיצה בסוף השבוע סרטון ובו מוצג, לכאורה, המסלול שאותו עשה המל"ט שעל פי הצהרותיו של מזכ"ל ארגון הטרור - הוא העומד מאחורי שיגורו של כלי הטיס הזעיר לשטחה של מדינת ישראל.

מתיאורו של כלי הטיס, הבא לידי ביטוי בסרטון, לא ניתן לקבוע בבירור האם זהו המל"ט שחדר לישראל, והאם אכן מדובר במסלול שעשה בשטח ישראל. יחד עם זאת, נראה בהדמיה כי בתחתית כלי הטיס הותקנה מצלמה - שעל פי הצהרות הארגון, הצליחה לצלם את הכור בדימונה וכן בסיסים רגישים של צה"ל.

בתיאור מסלול המל"ט נראה כי הוא המריא סמוך לקו החוף של לבנון, ונכנס לשטחה הדרומי של מדינת ישראל כ-150 קילומטרים מחופיה - מרחק המוגדר כ"מרחב מבצעי". עם זאת, לא נמסרה נקודת החדירה שלו לשמי הארץ, שכן אנשי הארגון תיארו בסרטון שלוש נקודות חדירה שונות - ששלושתם ממוקמות בדרום. מההדמיה עולה, כי כלי הטיס הזעיר הצליח, ככל הנראה, לצלם מתקנים ביטחוניים רגישים הממוקמים בדרום הארץ ואף לצלם כלי שיט השייכים לחיל הים הישראלי.