תוצאות הניסוי נבחנות. "חץ" 3 (צילום: התעשייה האווירית)
ניסוי בטיל החץ, ארכיון | צילום: התעשייה האווירית

יום אחרי הודעת אירן כי ביצעה ניסוי מוצלח בטיל בליסטי משופר לטווח של 300 ק"מ, מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל משדרגת את מערך טילי החץ להגנה מפני טילים. על פי הדיווח, המהלך מבוצע במסגרת "מרוץ" חימוש המגובה על ידי ארה"ב נגד אירן, סוריה וגורמים עוינים נוספים באזור.

גורם רשמי בישראל שלא הזדהה בשמו, אמר ל"רויטרס" כי הדור החדש של טילי החץ שנקרא "בלוק 4", ביחד עם רדארים וטכנולוגיות המסונכרנות עם מערכות הגנה אמריקאיות, הותקנו בסוללות הישראליות בתהליך שצפוי לקחת כמה שבועות.

"הדיוק והטווח יהיו גדולים יותר", אמר הגורם על מערכת החץ המשופרת, שתוכננה להתמודד עם מטחי טילים בליסטיים ולהשמידם בגובה רב. הוא הדגיש: "זה חלק מהמרוץ הטכנולוגי המואץ באזור".

ישראל משתפת את ארה"ב בפיתוח

הגורם התייחס לשיפור היכולות הצבאיות של אירן ולבני חסותה באזור. "לטהרן יש קבוצות גרילה שפועלות בלבנון ובעזה ויכולות לטווח את ישראל במהלך כל עימות אזורי", אמר. "ארסנל הטילים שלהם לטווח קצר שופר והורחב".

בנוגע לתמיכה האמריקנית בפרויקט ציין הגורם כי "לאחר שהאמריקנים עזרו במימון הפרויקט הם חופשיים לעשות שימוש בטכנולוגיה גם לצרכיהם שלהם. המדיניות של משרד הביטחון הישראלי היא לספק לאמריקנים את כל הנתונים שחשובים לביטחונה של ארצות הברית, כולל מטרות, מיירטים, מכ"מים וגורמי פיקוד ושליטה".

הדיווח מגיע על רקע הדיון התקשורתי בסוגיית הגרעין האירני והחשש מזליגת נשק כימי סורי לידי גורמי טרור. ישראל איימה לתקוף בשתי המדינות כדי לנטרל את האיום הגובר. שר ההגנה האמריקאי ליאון פנאטה התייחס במהלך ביקורו בשבוע שעבר בישראל למערכת החץ ואמר כי "היא נועדה למנוע מלחמות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק