"ירידה במספר התיקים", המשטרה הצבאית (צילום: חדשות 2)
ייכלא ל-45 יום. ארכיון | צילום: חדשות 2

בית הדין הצבאי מחוז זרוע היבשה גזר אתמול מאסר בן 45 יום חייל מחיל השריון שערק מהשירות ל-645 ימים, בערך כשנתיים. במהלך תקופה זו הוא גם היה נוהג להתקשר למפקדו ולאיים עליו תכופות שייפגע בו . באופן חריג ולאור הנסיבות, הוחלט גם שיירשם לו רישום פלילי מלא.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא הייתי מהסס להחמיר עם הנאשם שנעצר זמן כה ממושך מבלי שנקף אצבע לצמצם את מניין ההיעדרות", כתב בהחלטתו השופט אלוף-משנה ארז פורת. "אין לי יסוד לפקפק בעדות מפקדו שלפיה היה יעד למסכת איומים מצד הנאשם במהלך היעדרותו". לדבריו, הנאשם הוא בעל שירות רווי בעבירות.

העונש שהוטל עליו לא חמור בשל מצבו הנפשי המעורער שבעקבותיו גם שוחרר סופיות מצה"ל בהחלטת גורמי בריאות הנפש. "סבור אני כי אכן יש להקל בעונשו כדי שלא להרע את מצבו, אולם נוכח נסיבות העבירה אך יהא מוצדק שלא לסייג את הרישום הפלילי בעניינו של הנאשם, באופן שחומרת המעשה תקבל ביטוי רישומי מלא", ציין השופט.

החלטתו של אלוף משנה פורת בעניין הרישום הפלילי של הנאשם היא בין הראשונות שניתנו בסוגייה. המחוקק הקנה מתן שיקול דעת לבתי הדין הצבאיים שלפיו יוכלו להורות שבמקרים מסוימים ומטעמים מיוחדים ניתן יהיה לחרוג מהכלל ולקבוע רישום פלילי מלא או מופחת בעבירות של היעדר מהשירות, כמו במקרה זה.