לוחמי מילואים חיסלו מחבלים ליד ג'נין (צילום: אימג'בנק - gettyimages)
הצבא צועד על שינתו | צילום: אימג'בנק - gettyimages

חייהם של חיילי צה"ל צפויים להשתפר בצורה משמעותית. פקודת המטכ"ל המיתולוגית המחייבת מתן שש שעות שינה בלילה, עומדת להשתנות, כך שלובשי המדים יזכו לשבע שעות שינה מדי לילה - כך פורסם הבוקר ב"מעריב". יוזם המהפך: חיל הרפואה שהגיע למסקנה כי החיילים לא ישנים מספיק.

ההמלצה טרם אושרה והיא נמצאת בימים אלו בשלבי אישור סופיים. לשם שינוי פקודת המטכ"ל נדרשת הסכמתם של בכירים בצה"ל ושל הרמטכ"ל בראשם.

בכירים בחיל הרפואה מוטרדים ממספר שעות השינה המועט שלו זוכים חיילי צה"ל בעקבות פקודת המטכ"ל הנוכחית: "שעות שינה ומנוחה של חיילים". בכיר בחיל אמר ל"מעריב" הסביר את המהלך: "בעקבות מחקרים שנעשו הוחלט להוביל מהלך להעלאת מספר שעות השינה המטכ"ליות שכרגע עומד על שש שעות בלילה".

המהלך יגרור שינויים בלוח הזמנים ובהתנהלות אימוני הצבא

ד"ר לאונרדו פוקס, רופא בכיר במכון הריאות ובמעבדת השינה בבית החולים "בלינסון", תומך בהצעת חיל הרפואה ומספר מדוע חשוב המהלך: " כשאדם לא ישן מספיק הוא סובל מחוסר שינה, ובמקרה של החיילים מדובר בחוסר שינה כרוני שמוביל לאי יעילות. יכולת הריכוז והתפקוד יורדת בצורה משמעותית".

"רוב האוכלוסייה בגילאי החיילים זקוקה לשבע עד שמונה שעות בממוצע בלילה", אומר פוקס ומוסיף: "לחוסר שעות שינה יש השפעות מעבר לשירות הצבאי עצמו, וכי הוכח שאוכלוסייה שסובלת ממספר שעות שינה מועט נוטה להיות מעורבת יותר בתאונות דרכים".

עם זאת, הוצאת המהלך לפועל אינו פשוט. ההמלצה להעלאת מספר שעות השינה המטכ"ליות צפויה לגרור אחריה שינויים רבים בלוחות הזמנים של צה"ל ובהתנהלות האימונים, ונדרשת לכך היערכות מקדימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק