במה שנראה כפעולה הקרקעית הראשונה במהלך מבצע "צוק איתן", פשט הלילה (א') כוח של לוחמי שייטת 13 על מתחם בעזה, שממנו נורו רקטות ארוכות טווח לשטח ישראל. בפעולה נפצעו קל ארבעה חיילים, שפונו לקבלת טיפול בבית החולים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כוח של הקומנדו הימי תקף מתחם בחוף סודנייה בצפון רצועת עזה, שממנו בוצעו ירי של רקטות ארוכות טווח ליישובים בישראל. במהלך הפעולה נפתחה אש לעבר הלוחמים, שהשיבו בירי והצליחו להתקיף את היעד. בצה"ל הגדירו את הפעולה הצלחה והדגישו כי בסיוע של כוחות מיוחדים הצליח הכוח לחלץ את עצמו ואת הפצועים.

במקביל לפעולה, המשיכו כלי טיס של חיל האוויר בירי לעבר מטרות שנקבעו מראש. "צה"ל ימשיך ויפגע בכל גורם אשר מפעיל טרור כנגד מדינת ישראל", נכתב בהודעה שפרסם דובר צה"ל עם סיום הפעולה וחזרת הכוחות לשטח ישראל.

יותר מ-200 מטרות הותקפו הלילה
יותר מ-200 מטרות הותקפו הלילה | צילום:

בטלוויזיה הרשמית של חמאס, דווח כי חולייה מיוחדת של הזרוע הצבאית של הארגון הציבה מארב לחיילי צה"ל. לטענתם, בתקיפה באזור השתתפו גם ספינות של חיל הים ומסוקים של צה"ל.

מאוחר יותר פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס הודעה שבה נכתב כי "יחידה מיוחדת של המוג'אהדין של אלקסאם הציבה מארב ללוחמי הקומנדו הימי במערב עזה. הלוחמים ראו סירות גומי נעות לכיוון החוף, הציבו שלושה מארבים ופתחו באש על האויב, בעזרת רובי סער, מקלעים ופגזים נגד טנקים. מטוסי קרב וספינות מלחמה של צה"ל התערבו וביצעו הפגזה אינטנסיבית של האזור כדי לספק כיסוי לנסיגה של הכוח".

בחמאס הדגישו: "העיניים שלנו פתוחות לכל מה שעושה האויב ביום ובלילה - ביבשה, בים ובאוויר".

סרטון שהועלה לרשת מתעד, לטענת מי שצילם אותו, את חילופי האש בין לוחמי השייטת לאנשי חמאס. ‫הסרטון מתואר כהתנגשויות בין הכוח הימי ללוחמי חמאס בחוף סודניה‬ ונראים בו הבזקי פיצוצים ונשמעים קולות ירי על רקע בתי עזה בחושך.

מתחילת המבצע: 1,320 מטרות הותקפו

פעולת השייטת התבצעה במקביל להמשך התקיפות של חיל האוויר. במהלך היממה האחרונה תקף צה"ל יותר מ-200 מטרות טרור. בין המטרות שהותקפו 53 משגרים מוטמנים, תשעה בתי בכירים ששימשו כתשתיות פיקוד ושליטה, חמישה מתחמים צבאיים ומחנות אימונים, 11 אתרי ייצור ואחסון אמל"ח, והותקפו 40 יעדים לפגיעה במנהרות. בדובר צה"ל ציינו כי מתחילת המבצע הותקפו כ-1,320 מטרות טרור.

אמש נהרגו לפחות 18 פלסטינים לאחר שחיל האוויר הפציץ את בית מפקד המשטרה בעזה. אחד ההרוגים היה מפקד בכיר בגדודי א-זדין אל קסאם והרוג נוסף היה פעיל בארגון. בהפצצה נפצע קשה בראשו גם מפקד המשטרה עצמו.

3 שיגורים זוהו (צילום: רויטרס)
רקטות לשפלה | צילום: רויטרס

הבוקר: רקטות יורטו מעל השפלה ואשדוד

הבוקר נשמעה אזעקה ביישובים רבים באזור השפלה ומודיעין, לאחר לילה לא שקט שעבר גם על תושבי עוטף עזה. כיפת ברזל הצליחה ליירט לפחות ארבע רקטות - שלוש מעל אזור השפלה ואחת מעל אשדוד.

במהלך שעות הלילה נורו כ-8 רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. במקביל, נמשכו תקיפות צה"ל מהאוויר ברצועה ואף בוצעה פעולה קרקעית מצומצמת נגד אתר לשיגור רקטות.

במהלך שעות הלילה לא פחות משלוש אזעקות צבע אדום נשמעו במועצה האזורית שדות נגב, ופעם אחת נשמעה האזעקה גם במועצה האזורית אשכול. בשעות הבוקר המוקדמות נשמעה אזעקה בניר יצחק וסופה, ובהמשך גם אשקלון הצטרפה למעגל האזעקות. לא היו נפגעים או נזק מהירי לישראל.

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן