סימנים נוספים להתקדמות: בכירי החמאס הגיעו אחר הצהריים לקהיר על מנת לדון בפרטי העסקה הנרקמת לשחרורו של גלעד שליט - כך מדווחים כלי התקשורת הערביים.

על פי הדיווח, בראש המשלחת עומד ראש הזרוע הצבאית של חמאס ומי שמכונה "רמטכ"ל הארגון" אחמד ג'עברי, והיא כוללת גם את בכירי התנועה מחמוד א-זהאר, איימן טהא וצלאח ברדאוויל.

משלחת בכירי החמאס יצאה להיפגש עם אנשי המודיעין המצרי ועם המתווך הגרמני, כדי לדון בפרטים הסופיים של העסקה, ובהם שמות האסירים ומתווה העסקה, כך על פי מקורות מצריים. בחמאס מתעקשים כי מרואן ברגותי ואחמד סאדאת נמצאים ברשימה, ואומרים כי חלק מהאסירים ה"כבדים" כבר נתנו את הסכמתם להיות מגורשים למדינות שונות ובהן שוויץ, קטאר וסוריה.

נתניהו: "עדיין אין עסקה, כשתהיה היא תובא לאישור הממשלה"

בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
"דילמה כבדה". ראש הממשלה נתניהו | צילום: רויטרס

עם זאת, למרות שצף הדיווחים, מצננים בישראל את ההתלהבות ומנסים למזער את האופטימיות. "פרטי מידע רבים שמקורם בחו"ל ובתקשורת הזרה, אינם מוסמכים ומעוותים במתכוון", הודיעה היום לשכת ראש הממשלה. "המאמצים לשחרורו של שליט נמשכים כל העת הרחק מעין התקשורת - ואין בכוונתנו להתייחס מעבר לכך". 

בהמשך התייחס נתניהו עצמו למו"מ לקראת העסקה, זאת בישיבת סיעת הליכוד. "עדיין אין עסקה, כשתהיה היא תובא להחלטת ממשלה ולדיון בכנסת", אמר ראש הממשלה בתשובה לשאלתה של ח"כ ציפי חוטובלי. "ההחלטה היא בין שני קטבים. מצד אחד, רצון לדאוג לחיילים שלנו ולהחזירם, לעתים גם במחיר של סיכון חיים - ערך גדול מאוד בעמנו ובמורשת היהודית - ומצד שני, הימנעות מעידוד חטיפות עתידיות. זה מתח קשה מאוד. אני נמנעתי מלדבר על זה עוד כראש אופוזיציה, ונמנע מזה עכשיו".

גם שר הביטחון אהוד ברק קרא לנהוג באיפוק בכל הנוגע לסוגייה הכואבת. "יש לנו חוב לגלעד שליט, שנחטף תוך כדי הגנה, פה ברצועה" אמר ברק בטקס לציון 25 שנה להיווסדה של חברת "אלביט" בשדרות. ."זה זמן רגיש מדי לדיבורים. אנחנו צריכים להיות דרוכים ומוכנים לבצע כל מהלך אפשרי וראוי כדי שגלעד יחזור הביתה".

נועם ואביבה שליט במסע דילוגים

מוקדם יותר היום נפגשו הוריי החייל החטוף, נועם ואביבה שליט, עם המתווך חגי הדס בקריה בתל-אביב. בסיום הפגישה אמר שליט לעיתונאים במקום: "אנחנו לא יכולים לדבר בשלב זה". כשהתבקש שליט לפרט על תוכן הפגישה אמר: "אין לנו כרגע מה להוסיף, כשיהיה נשמח לשתף אתכם בשמחתנו, אם תהיה כזו".  

בני משפחת שליט הגיעו לקריה בסמוך לשעה 09:00 בבוקר. בהמשך היום, קיימו בני משפחת שליט סדרת פגישות עם שרים בממשלה - בהם יולי אדלשטיין, יוסי פלד ודן מרידור, זאת כדי לנסות ולהשפיע לטובת עסקה אפשרית, אם אכן תתבצע.

"העסקה - כבר בימים הקרובים"

אתרי האינטרנט הפלסטיניים עוסקים מאז אתמול בבוקר בדיווחים שוטפים על התנהלות המגעים. אמש עם פרסום הדיווח כי העסקה צפויה לצאת לפועל כבר בימים הקרובים, הועתקו ציטוטים מתוך אתרי חדשות ישראליים - ישירות לאתרי האינטרנט הפלסטיניים. "התקשורת העברית מדווחת על אפשרות שעסקה תצא לפועל בתוך ימים", כתבו הגולשים בתגובה. "אנו מייחלים שאחינו יצליחו במשא ומתן על העסקה".

מהלך הרוח העזתי עלה גם הייאוש ואף התסכול מכישלון סבבי השיחות הקודמים, והדיווחים הכוזבים על הצלחת השיחות בעבר. "מצפים כבר לראות את האסירים בעיניים", כתב אחד הגולשים. והיו גם שבנו קונספירציות באשר למתרחש, ושיתפו במסקנותיהם את הגולשים האחרים. "הפעם אני חושב שמדובר בדיווחים נכונים. ראייה לכך הוא ההודעה של הפלגים החמושים כי לא ישגרו רקטות לעבר ישראל בתקופה הקרובה", כתב גולש אחר, והוסיף: "אין זה עניין שבשגרה, ייתכן שמדובר בחלק מההסכם".

ואולם לצד הברכות, היו שכבר קראו לארגון לחשוב על היום שאחרי. "בקרוב ניפטר משליט, צריך להיערך למי שיחליף אותו", כתב הגולש אבו מואמין. "יאללה, ילך שליט - ויבוא אחד במקומו", כתב גולש אחר.

ועל רקע הדיווחים, משלחת בכירים רמי דרג של החמאס יצאה היום לקהיר בראשותו של מחמוד א-זהאר. בארגון הכחישו כי המשלחת תעסוק בעניין המשא ומתן לשחרורו של שליט, והדגישו כי "מטרת הביקור היא התייעצות עם המצרים בעניין טיוטת הסכם הפיוס הלאומי עם הפת"ח". עם זאת, על פי דיווחים שונים, צפויים ליטול חלק במשלחת בכירים בארגון בעזה, בלבנון ובסוריה ולדון בהשלמת העסקה.

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, אודי סגל ניר דבורי ותום שרון

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

נועם שליט: "לא יכול לדבר בשלב זה"

תזכורת: רשימת האסירים שדורש חמאס

"אסירי חמאס כבר רוכזו בבתי הכלא בישראל לקראת העסקה"

דיווח: נתניהו אישר את העברתו של גלעד שליט למצרים 

הווידאופדיה: גלעד שליט