אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

לאחר הדיווח שלפיו ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הגיע בחשאי לטורקיה כדי לקדם הפסקת אש עם ישראל, אומר גורם שמקורב מאוד למשעל לחדשות 2 כי הארגון אכן מעוניין ברגיעה, אך לא מעוניין לחזור להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן" ב-2012. לדבריו, התנאי הבסיסי הוא הסרת המצור מעל הרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הגורם בחמאס, אנשי הארגון יעמדו ויתעקשו על התנאי הזה ככל שיוכלו. הוא אף ציין כי צינור המגעים העיקרי מתנהל כך שהאמריקנים משוחחים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומעדכנים לאחר מכן את הקטארים - שמעדכנים את חמאס.

במקביל, בעוד שהירי לעבר שטח ישראל נמשך, שוחח (א') הערב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשיחתם גינה קרי את ירי הרקטות לעבר ישראל, אך גם הביע דאגה מהרחבת המבצע למהלך קרקעי.

נתניהו וקרי דיברו על חזרה להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". עם זאת, מסרו מקורות ישראלים כי בשלב הזה אין הצעה מספקת להפסקת אש. ועל רקע הניסיונות לתווך להפסקת אש והלחץ מהעולם המערבי, התכנס הערב הקבינט המדיני-ביטחוני שוב. במרכז הדיון הערב - האפשרויות להרחבת מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה.

"צה"ל חייב לתקוף בעוצמה" (צילום: AP)
כוחות ליד רצועת עזה | צילום: AP

"צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

חוזרים לקייטנות בחלק מיישובי הדרום

מטחים על גוש דן, השרון והצפון

תיעוד: נפילת רקטת גראד בנתיבות

לפני יומיים דיווחה סוכנות הידיעות AP כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה אודות המבצע המתנהל ברצועת עזה. במהלך השיחה, הציע האחרון לנתניהו כי ארצו תסייע לתווך בין ישראל לחמאס במטרה להביא לעצירת הירי.

על פי מתווה ההצעה של אובמה, יחדלו שני הצדדים את הירי, כחלק מההבנות אליהן הגיעו ישראל וחמאס בתום "עמוד ענן". בנוסף, אובמה הביע בפני נתניהו את החשש מפני הסלמת פעולות צה"ל ברצועה וגינה את ירי הרקטות לעבר ישראל. הנשיא האמריקני הדגיש כי לישראל ישנה הזכות המלאה להגן על עצמה.

גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון (צילום: AP)
הגיע בחשאי לטורקיה. משעל | צילום: AP

מגעים להפסקת אש: משעל בטורקיה

מוקדם יותר היום דווח כי ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, הגיע בחשאי לטורקיה במאמץ לקדם מתווה לרגיעה. בניגוד לחמאס, שפונה לטורקיה, בג'יהאד האסלאמי קראו להנהגה המצרית לסייע ולפעול באופן דומה.

מנהיג הג'יהאד האסלאמי בדמשק, רמדאן עבדאללה שלח, ביקש היום מ"ההנהגה המצרית לשים לנגד עיניה את האינטרס של העם הפלסטיני ואת האינטרס של העם המצרי. בזכות ההיסטוריה, הקשר, השכנות והאחווה. "התוקפנות הזו לא יכולה להימשך באכזריות כזו ובעוצמה כזו מבלי שתיענה במהלך מצרי ובקריאה מצרית ברורה שירסנו את האויב וייאלצו אותו להפסיק את מתקפתו על העם הפלסטיני", אמר.

בישראל ציננו את הידיעות לגבי הפסקת אש. השר ישראל כץ אמר לחדשות 2 כי "הפסקת אש אינה עומדת על הפרק. יש כאן אויב עם מנהיגות שאנו חייבים להיאבק בו".