עשרות קציני וחיילי צה"ל, שפרטיהם פורסמו באתר אינטרנט בריטי תחת הכותרת "פושעי מלחמה" במבצע עופרת יצוקה, קיבלו אתמול לבתיהם מכתבי נאצה. בין המכותבים גם ראש אמ"ן היוצא עמוס ידלין ואלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי.

על פי בדיקה ראשונית, מכתבי הנאצה נשלחו מספרד, כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". כעת מנסים בצה"ל לאמוד את מספר החיילים שקיבלו את האיומים ולמצוא פיתרון לחשיפת פרטיהם האישיים ולקריאות לפגוע בהם.

מדוע חיילי צה"ל עדיין חשופים ברשת האינטרנט?

למרות הטענות של גורמים שונים כי הצליחו להוריד את המידע ה"מפליל" מהרשת, אתר בריטי ממשיך להציג תמונות ופרטים אישיים של חיילי צה"ל בכתובת אינטרנט חדשה.

האתר מציג תמונות, שמות וכתובות של כמאתיים חיילי צה"ל, זוטרים ובכירים כאחד, שהשתתפו במבצע "עופרת יצוקה". בראש הרשימה עדיין מתנוססת קריאתם של מקימי האתר להפיץ את המידע לכל עבר ולהתנכל ל"פושעי צה"ל".

זמן קצר לאחר הפרסום הראשון על האתר הוא הורד מהרשת. מי שניסה להיכנס נתקל בהודעה: "הושעה עקב הפרת תנאי שימוש", אלא שהיום מתברר כי המידע עדיין נמצא ברשת ומוצע לכל דורש.

מי העביר את המידע לאתר?

שאלה נוספת שנותרה פתוחה היא מי העביר את המידע לאתר. מנהלי האתר טוענים כי מדובר ב"אדם מתוך צה"ל". ברשימה, שכוללת גם תמונות של חלק מהחיילים, ניתן למצוא את מספרו האישי וכתובתו של כל חייל, כפי שפורסם לראשונה באתר "העין השביעית".

"חשיפת האנשים הבאים היא מעשה נקם ועלבון", כתבו יוצרי האתר. "מדובר בפושעים שפעלו מטעם מדינת ישראל בחודשים דצמבר-ינואר 2008 - 2009 ותקפו את אנשי עזה הנצורה".

עוד נטען כי ברשימה מופיעים אנשים ש"נושאים באחריות אישית לפשעי המלחמה ואף עודדו אנשים אחרים לעשות את אותו הדבר". ברשימה כלולים מפקדים בדרג נמוך ועד מפקדים בדרגים הגבוהים ביותר של צה"ל, כגון הרמטכ"ל אשכנזי, ראש אמ"ן היוצא האלוף עמוס ידלין, מפקד חיל הים אליעזר מרום צ'ייני, אליעזר שקדי - לשעבר מפקד חיל האוויר, שהשתתף בתכנון המבצע, ודובר צה"ל תא"ל אבי בניהו.

מטרת הפרסום לטענת העומדים מאחורי האתר היא לחשוף את אותם אנשים שהם מכנים "פושעים". לדבריהם, המידע נמסר בהתנדבות ובאופו אנונימי על ידי חייל המשרת בצה"ל והם מקווים שהוא יעודד אנשים נוספים לחשוף מידע כזה על חיילים נוספים.

10,000 שקל פרס למסייעים בלכידת חושפי פרטי החיילים

תנועת "ישראל שלי" - המגדירה עצמה כתנועה לאומית-פטריוטית - הכריזה על יוזמת נגד משלה. בהודעה שתוכנה פורסם באתר גלובס נכתב: "התנועה הציעה פרס של 10,000 שקל, למי שימסור מידע שיביא לתפיסת האחראים לאתר שקורא לחיילי צה"ל פושעי מלחמה ומפרסם את פרטיהם". הפרס לחושף ימומן על ידי 11,400 חברי התנועה.

בתגובה לפרסום נמסר מדובר צה"ל כי "צה"ל מצר על חשיפת פרטיהם האישיים של מאות קציני וחיילי צה"ל, תחת הכותרת 'פושעי מלחמה' ללא כל ביסוס, תוך הכפשת שמם לשווא". גורמים צבאיים ציינו כי הם פועלים בכל האמצעים שברשותם כדי לאתר את מי שעומד מאחורי האתר ובניסיון למנוע חשיפה דומה בעתיד. למרות הדברים, עדיין לא ברור האם צה"ל עומד מאחורי היוזמה להסיר את האתר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק