כלבנים של צה"ל (צילום: רויטרס)
חיילי יחידת עוקץ, ארכיון | צילום: רויטרס

פרשת התעללות נוספת נחשפה בצה"ל, הפעם ביחידת העילית של הכלבנים, "עוקץ".

לפי עדויות שהגיעו אל מפקד חטיבת כפיר אליה שייכת היחידה, אל"מ איתי וירוב, בכמה מקרים שונים לאורך מסלול הטירונות המפרך שנערך ביחידה, ביצעו 5 מהמפקדים הישירים של הטירונים השייכים גם הם ליחידה, מעשים שמוגדרים בצה"ל עצמו כ"חמורים ביותר".

אחד המקרים, כך עלה מעדויות החיילים, ארע בנסיעה צבאית במהלך הטירונות. חלק מהחיילים נרדמו, המפקדים העירו אותם והכריחו אותם לדרוך על שאר החיילים כעונש. המפקדים, כך עולה, גם דרכו על ראשם וכתפיהם של החיילים בעצמם בשעת הנסיעה באוטובוס.

מקרה נוסף מעלה תמונה קשה גם הוא. במשך שעות רבות המפקדים לא נתנו לחיילים ללכת לשירותים כשהם שהו בבסיס, ואחד החיילים, שסבל והתלונן על כאבי בטן נעשה לבסוף לעשות את צרכיו - במכנסיים.

מפקד המחלקה של הטירונים נידון ל-21 ימי מחבוש והודח מתפקידו בגין "התנהגות שאינה הולמת". שני מפקדי כיתות נוספים הודחו מתפקידם, ונידונו גם הם ל-21 ימי מחבוש. סמל המחלקה ומפקד כיתה אחד נשפטו ונידונו ל-14 ימי מחבוש, גם הם סיימו את תפקידם ביחידה.

מדובר צה"ל נמסר כי "בצה"ל נקבעו אמות מידה ונורמות בהקשר זה וכל חריגה מהפקודות, הנהלים ורוח צה"ל לא תתקבל ותטופל בחומרה רבה, כמו במקרה זה".