מטח הקסאמים הבוקר על אשקלון, יישובי הנגב המערבי ועוטף עזה גרר תגובות נזעמות מכל קצוות הקשת הפוליטית. במערכת הביטחון כינסו הבוקר דיון הערכת מצב מיוחד שעסק בפעילות צה"ל הלילה ברצועת עזה ובירי הקסאמים המאסיבי הבוקר לעבר ישראל. במשרד הביטחון סירבו לומר אם בשלב זה מתוכננת תגובה לירי הקסאמים.

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, היה לראשון שהגיב, והאשים את שר הביטחון אהוד ברק במצב: "האירועים האחרונים בדרום מוכיחים כי הסכם הרגיעה משמש רק את האינטרסים של חמאס. שר הבטחון, אהוד ברק, אשר ניהל, החליט והתגאה בהסכם צריך להסיק מסקנות מיידיות ולהתפטר".

יו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער הגיב אף הוא בחריפות, תוך רמיזה ברורה ליושבת ראש קדימה, השרה ציפי לבני, על כוונותיה ללכת להסכם במסגרתו תוותר על שטחים בגדה המערבית: "נפילות הקסאמים היא הוכחה נוספת לכישלונה המוחלט של תכנית ההתנתקות מחבל עזה. המשך מדיניות "קדימה" של הנסיגות החד-צדדיות תחזק את גורמי הטרור ותביא את הטילים לכל עיר בישראל".

איש ליכוד נוסף, האלוף במיל' יוסי פלד אמר היום: "האלימות שמפגינים הפלסטינים וממנה סובלים תושבי הדרום מציגים אתת כשלון התפיסה הצבאית והמדינית בכל הנוגע לרצועת עזה. הדרך היחידה לטפל בקן הטרור הגדול הנקרא רצועת עזה היא באמצעות לחימה בלתי מתפשרת בכל גילוי של אלימות וטרור לצד שמירה על ערוצי הדברות פתוחים".

ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, שכבר אתמול במהלך הלילה הורה על הגברת הכוננות בעיר, אמר היום: "פעילות צה"ל מספיקה, אולם אסור להשתמש בשיטת ה'זבנג וגמרנו'. צריך אחת ולתמיד צאת לפעולה רחבה בעזה ולפתור את הבעיה מהשורש. חייבים לפגוע בכל מי שמעז לפגוע בנו".

לאחר פעילות צה"ל הלילה בשטחי הרצועה, בה נהרגו שישה חמושים ונחשפה מנהרה שנועדה לפיגוע חטיפת חיילים ישראלים, נורה משטחי הרצועה מטח של כ-40 רקטות קסאם לעבר שטחי הנגב המערבי, במה שייתכן וסיים את הרגיעה בדרום. למרבה המזל, לא דווח על נפגעים או נזק בירי.

בשעות הבוקר המוקדמות נשמעה באשקלון אזעקת "צבע אדום", ומייד לאחריה נחתו שני טילי גראד בעיר: האחד בגינה פרטית והשני בבית העלמין מדרום לעיר. כוחות מד"א פינו שלוש נפגעות חרדה לבית החולים ברזילי. לא דווח על נזק שנגרם למקום.

בעקבות מטח הקסאמים המסיבי הבוקר פרסם פיקוד העורף רענון הנחיות לתושבי הנגב, עת הישמע אזעקת צבע אדום: "יש להיכנס באופן מיידי לממ"ד או לחדר המוגן שנבחר מראש. לאחר חמש דקות ניתן לצאת מהחדר אם לא ניתנה הנחייה אחרת. בשלב זה הלימודים והיציאה לעבודה יימשכו כסדרם".

דובר מחלקת כבאות לכביש אמר כי ישנה היערכות מיוחדת בקרב כוחות הכבאות: "בעקבות ההסלמה באזור אשקלון ועוטף עזה, תוגברו תחנות הכיבוי באזור - בתחנת אשקלון ובתחנת שדרות. כמו כן נפתחו תחנות הזנקה ברחבי העיר. משעות הבוקר טופלו עשרות מקרים של נפילות קסאם".