היערכות כוחות צה"ל לכניסה קרקעית לעזה (צילום: רויטרס)
צה"ל היה ערוך לכניסה שלא הייתה | צילום: רויטרס

שר החוץ אביגדור ליברמן תיאר הערב את השתלשלות האירועים שהביאה את הדרג המדיני לקטוע את מבצע "עמוד ענן". בריאיון למהדורה המרכזית של חדשות 2 הוא אמר: "אני גאה שיש לנו הנהגה שמסוגלת לקבל החלטות גם כשהן נוגדות את האינטרס האלקטורלי". על המניע לעצירת הפעולה אמר כי "יש נסיבות שאי אפשר לפרט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ברור שרוב הציבור היה בעד המשך המבצע", ענה ליברמן למבקריו - והדגיש: "עוצמה היא לא רק להכות, אלא גם להתאפק". עם זאת, הוא הביע סקפטיות באשר ליכולתה של הרגיעה להימשך לאורך זמן. "אני בהחלט חושב שזה תם ולא נשלם. נצטרך להכריע ולמגר את שלטון חמאס במשך הזמן. בשל הנסיבות שהיו , קיבלנו את ההחלטה הטובה ביותר".

על מה שהתרחש עד להכרעה הסופית לנצור את האש סיפר ליברמן: "היו לא מעט לבטים ואי אפשר לשתף את הציבור בכולם. זה לא היה מבצע אסטרטגי. אמרנו מפורשות שיש שלוש מטרות: הפסקת הירי, שיקום ההרתעה והשמדת מאגר טילי הפאג'ר. השגנו את כל מה שקבענו".

"רבין אמר שאפשר לכבוש את עזה, זה לא כל כך פשוט"

שר החוץ נשאל מדוע לא ניצל את מבצע "עמוד ענן" כדי ליישם קריאות שהשמיע לא אחת בעבר - להפיל את שלטון חמאס. "ביקשנו להכניס את עזה להסכם הקואליציוני כי ידענו שזו בעיה שצריך לטפל בה", הוא הסביר. "היתרון היחסי שלנו הוא בהחלט בפעולות של חיל האוויר. עקב האכילס שלנו הוא ערך חיי האדם. כניסה לעזה פירושה מלחמה מבית לבית בחאן יונס, בעזה וברפיח. גם רבין, כשהוא פינה (את עזה) ונשאל מה יקרה אם יירו משם אמר שאין בעיה לכבוש אותה בחזרה. מתברר שזה לא כל כך פשוט".

באשר להשגת המטרה שהציב הסביר ליברמן כי "כדי למגר את חמאס יידרשו לא חודשיים או שלושה, וגם לא ארבעה חודשים. בעיתוי הזה לא כדאי לקבל החלטות מהסוג הזה, ולכן לא הייתה שום הטעייה של הציבור. עשינו כמיטב יכולתנו".

ליברמן המשיך והתייחס גם להשלכות שעשויות להיות לאופן סיום המבצע על מצבו הפוליטי, בצל הבחירות הקרבות. "הציבור יודע בדיוק מה אני מייצג", הוא השיב. "במקרה הזה התקבלה החלטה נכונה גם אם היא לא פופולרית ובניגוד לאינטרס האלקטורלי שלי".