הנשק היקר ביותר בצה"ל מגיע לארץ: בעיר קיל שבגרמניה הסתיים אחר הצהריים טקס השקת הצוללת החדשה של חיל הים הישראלי - אח"י תנין. הצוללת, שעלותה כחצי מיליארד אירו, צפויה להגיע לישראל בתחילת 2013.

הטקס בקיל נערך במעמד מנכ"ל משרד הביטחון אודי שני, מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג ובכירים ישראלים נוספים. "הטקס היום, יותר מהכל, מייצג את הקשר החזק והייחודי בין גרמניה לישראל, מה שבולט במיוחד אל מול ההתפתחויות האזוריות והאתגרים המתעצמים", אמר שני בטקס ההשקה, שבשיאו ניפצו הבכירים הישראלים והגרמנים שמפניה על דופן הצוללת.

טקס השקת הצוללת אח
מנכ"ל משרד הביטחון בטקס ההשקה | צילום: משרד הביטחון

שר הביטחון אהוד ברק בירך את חיל הים ואת צה"ל לרגל ההשקה ואמר כי "הצוללת תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולות ולעוצמתו של צה"ל ומדינת ישראל אל מול האתגרים ההולכים ומתעצמים". גם הרמטכ"ל גנץ בירך על הרכישה ואמר כי "חיל הים ושייטת הצוללות, בין זרועותיה הנוספות של צה"ל, מהווים זרוע מרתיעה, מגנה, לוחמת ואסטרטגית עבור צה"ל ומדינת ישראל".

כלי המלחמה היקר בצה"ל

אח"י תנין, שתגיע לישראל במהלך 2013 בתום סדרת בדיקות ואימונים, נחשבת לצוללת מהמתקדמות בעולם, והיא כלי המלחמה היקר ביותר של צה"ל. הצוללת החדשה היא בעלת מערכות טכנולוגיות מתקדמות ומנוע דיזל. על פי פרסומים זרים היא מסוגלת לשאת טילים בעלי ראשי נפץ גרעיניים. הצוללת נבנתה במספרת החברה הגרמנית HDW וייצורה היה חשאי.

צוללת הדולפין.
אח"י תנין במים | צילום: חדשות 2

שליש ממחיר הצוללת ימומן על ידי הממשלה הגרמנית. שתי צוללות נוספות נמצאות בימים אלה בבנייה בגרמניה וצפויות להימסר לידי חיל הים במהלך ארבע השנים הקרובות. ממשרד הביטחון נמסר כי "לאורך כל ימות השנה מבצעים לוחמי שייטת הצוללות פעילות מבצעית אינטנסיבית במקומות קרובים ורחוקים ופועלת הרחק מעין הציבור. הצוללת הרביעית והצוללות הבאות, שיכפילו את מספר הצוללות של מדינת ישראל, מהווה חוליה מרכזית בהגנה ובשמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק