תפיסת ספינת הנשק - הגרסה האירנית: בטהרן מכחישים הבוקר את מה שהם מכנים "הדיווחים בישראל לפיהם ספינת הנשק נשלחה מאירן", וטוענים כי מדובר בהמצאה פרי מוחה הקודח של התקשורת בישראל.

"אל תאמינו לדיווחים בכלי התקשורת הישראליים", אומר הבוקר דובר משרד החוץ האירני ראמין מהמאנפאראסת. "הסיפור הזה אינו נכון. איננו מאשרים זאת בשום צורה שהיא". גם שר הצבא האירני, עטאללה סאלהי, הגיב היום להשתלטות צה"ל על הספינה. "המשטר הכובש משקר", אמר. "אנחנו מכחישים את את הידיעות השקריות הללו".

בינתיים, צה"ל ממשיך בפריקת אמצעי הלחימה מהספינה "ויקטוריה", עליה השתלטו אתמול כוחות שייטת 13, בנמל אשדוד. בחיפושים שנערכו על הסיפון התגלו ארבע מכולות בהן הוסתרו אמצעי לחימה רבים והוראות הפעלה מאירן. היום יוצגו לראווה כלי הנשק שנתפסו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוראות הפעלה לאמצעי הלחימה - בפרסית (צילום: דו"צ)
הוראות הפעלה לאמצעי הלחימה - בפרסית | צילום: דו"צ

אמצעי הלחימה המשמעותיים שנחשפו על סיפון הספינה הם שישה טילי חוף-ים מסוג C-704, המסוגלים להגיע לטווח של 35 ק"מ, ועלולים להוות איום אסטרטגי על כלי השיט של חיל הים וכן על מטרות אסטרטגיות בים, כמו הקידוח במאגר "ים טטיס" או ספינות סוחר ישראליות. 

מדובר בטילים מדוייקים ביותר בעלי כושר פגיעה גבוה עד כדי הטבעת אוניות גדולות. בנוסף לטילים נמצאו על הספינה גם שתי מערכות מכ"מ להנחיית הטילים המתקדמים לטווח של 35 ק"מ. בנוסף, על הספינה נמצאו גם הוראות הפעלה בפרסית חתומות על ידי משמרות המהפכה באירן.

הבוקר נמצאו על הספינה מאות פצצות מרגמה ופגזים בקוטר 60 ו-122 מ"מ, שהיו גם הם מיועדים לציוד ארגוני הטרור ברצועת עזה. 

לחשיפת אמצעי הלחימה על הספינה התייחס הבוקר ראש מטה חיל הים, תא"ל רני בן יהודה. "הנשק הזה יכול לשנות משמעותית את הזירה בדרום", אמר בראיון בגלי צה"ל. "מדובר במערכת טילי חוף-ים, ידוע לנו על שישה כאלה על הספינה. חוץ מהם יש שתי מערכות מכ"מ שיכלו לשמש לבניית תמונה ימית מלאה, ולתת יכולות שיגור".

דובר צה"ל פרסם אמש סרטון וידאו בו רואים את השתלטות לוחמי השייטת על הספינה. ההשתלטות הסתיימה ללא התנגדות או נפגעים בקרב כוחות חיל הים או אנשי האנייה. בצה"ל מעריכים כי הנשק יועד לארגוני הטרור ברצועת עזה.

הספינה הגיעה הלילה לנמל אשדוד ובשעה 13:00 תיערך מסיבת עיתונאים אליה יוזמנו כתבים מהעולם וצלמים מסוכנויות הידיעות, כדי שיוכלו להפיץ את התמונות במדינותיהם.

נתניהו: "נמצאו אמצעי לחימה רבים עבור ארגוני הטרור בעזה"

הנשק על ה"ויקטוריה". נעצרה בדרך לעזה (צילום: דובר צה"ל)
הנשק על ה"ויקטוריה". נעצרה בדרך לעזה | צילום: דובר צה"ל

"אמש אחר חצות אישרתי את השתלטות חיל הים על הספינה ויקטוריה", אמר אתמול רה"מ נתניהו במהלך סיור בדרום. "היה לנו יסוד מוצק להניח שעל סיפונה ישנם אמצעי לחימה שנועדו לפגוע בישראל. על הספינה נמצאו אמצעי לחימה רבים, שנועדו עבור כוחות טרור בלב עזה. ההשתלטות על הספינה נעשתה בלב ים על פי כל הכללים הבינלאומיים. מקורם של הנשקים מאירן שמנסה לחמש את הרצועה".

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך אף הוא את לוחמי השייטת וחיל הים על "המבצע המוצלח". ברק עקב בימים האחרונים ביחד עם מפקדי צה"ל אחר הספינה. "צה"ל ולוחמי חיל הים מנעו היום הברחת אמל"ח לרצועת עזה שאמור היה להיות מופעל נגד תושבי ישראל", אמר ברק.

"מטרת ההברחה הייתה לפגוע בביטחון ישראל ולוחמי צה"ל פעלו כדי להגן על ביטחון המדינה. הניסיון להבריח נשק לעזה מלמד כי גורמים רדיקליים ממשיכים בניסיונות לפגוע בישראל וממשיכים לפעול לערעור היציבות באזור. אני מברך את הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, את מפקד חיל הים, האלוף אליעזר מרום, ואת לוחמי החיל על הפעולה המוצלחת. צה"ל ומערכת הביטחון ימשיכו לפעול בנחישות ובכל מקום כדי להגן על המדינה", הוסיף.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו ניר דבורי ורוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק