נפילות טילים בתל אביב, התרסקות מסוק קרב על שכונת מגורים בכרמיאל וגם מתקפה בלתי קונבנציונלית על משכן הכנסת - כל זה יתרחש השבוע, לא במציאות - אלא במסגרת תרגיל החירום הלאומי "נקודת מפנה 5" שיוצא הבוקר  לדרך. 

לראשונה בתולדות ישראל, תישמע אזעקת תרגול גם בשעות הערב, כדי לתרגל פינוי משפחות למרחבים המוגנים בזמן התקפת טילים. במהלך התרגיל, שיימשך בשבוע הקרוב, יתנסו כוחות ההצלה בתרחישים שונים. היום וּמחר יתורגלו בעיקר משרדי הממשלה, וּבימים שלישי עד חמישי יתרגלו כוחות החירום וההצלה בשטח, וכן הרשויות המקומיות.

ביום רביעי יגיע התרגיל לשיאו, אז תישמע ברחבי הארץ אזעקת תרגול ב-11:00 בבוקר, ולראשונה גם בשעה 19:00 בערב, במהלכה יתבקשו כלל האזרחים להיכנס למרחבים המוגנים. זו השנה החמישית בה התרגיל נערך והשנה הוא גם גדול במיוחד. כל כוחות ההצלה ומשרדי הממשלה יתרגלו במהלך השבוע. גם ההשתתפות של הרשויות המקומיות לאורך כל התרגיל תהיה גדולה באופן משמעותי מהתרגילים הקודמים. "היקפי התרגול הפעם יהיו רחבים יותר ועמוקים יותר", אומר אלוף פיקוד העורף היוצא יאיר גולן.

בפיקוד העורף אומרים כי נפילה של רקטה בינונית תגרום לנזק דומה לזה שהיה באסון בנתניה בסוף השבוע. "לעומת פיצוץ בלון גז, לנפילות של טילים אפשר להתכונן ולכן התרגיל כל כך חשוב - גם לארגוני החירום ומשרדי הממשלה, אבל לא פחות חשוב גם לאזרחים בבית", אומרים בפיקוד. "לכן אזעקות התרגול תשמענה פעמיים, בבוקר ובערב, ביום רביעי".

לראשונה: גם הכנסת תרד למקלטים

התרגיל ידמה את תרחיש האמת של מערכת הביטחון במסגרתו יפלו מאות טילים ברחבי הארץ מדי יום, כאשר האזור המופגז ביותר יהיה מרכז הארץ. בפעם הראשונה תתורגל גם כנסת ישראל. "כל חבר כנסת וכל מי שעובד בכנסת צריך לדעת קודם כל איפה המרחב המוגן שלו וכיצד הוא מתפנה", ציין אלוף משנה חן ליבני, מפקד מחוז ירושלים בפיקוד העורף.התרגיל גם יהיה גם מבחן ראשון למפקד פיקוד העורף החדש, האלוף אייל אייזנברג, וגם לשר מתן וילנאי - זו הפעם הראשונה שעל התרגיל ממונה שר במשרה מלאה לביטחון העורף. בשנה הבאה, ב"נקודת מפנה 6", תתרגל ישראל רעידות אדמה.

"אנחנו יודעים לגבות מחיר מכל אלה שיחשבו שהם יכולים לפגוע בעורף מדינת ישראל", אמר השר וילנאי לקראת התרגיל. "מעבר לזה, אנחנו גם יודעים להגן על עצמנו. בתרגיל הזה נביא את זה לידי ביטוי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סמס לנייד: רדו למקלטים מייד

זה רק תרגיל, לפחות הפעם (צילום: חדשות 2)
זה רק תרגיל, לפחות הפעם | צילום: חדשות 2

לראשונה בתרגיל, תנוסה גם מערכת ההתרעה הסלולרית. הודעה על ירי טילים תישלח לחמישה מיליון טלפונים ניידים. "מד"א רכש לאחרונה ציוד מהטובים בעולם. מתחם אוהלים חדש מקנה את האפשרות להתמודד עם אירועים רבי נפגעים כמו רעידות אדמה ואחרים", הסביר אלי בין, מנכ"ל מד"א.

לצד כוחות ההצלה, תתורגל גם פעילות מערך ההגנה של חיל האוויר - ה"חץ" ו"כיפת ברזל". פיקוד העורף יחל השבוע במסע הסברה כיצד להתמגן. חשוב להדגיש כי נכון לעת עתה, אין איום מיידי על אזרחי מדינת ישראל - אבל למרות הכל, חשוב מאוד להתגונן.

המדריך המלא לתרגיל: שאלות ותשובות

מהו תרגיל "נקודת מפנה" ומה מטרתו?
תרגיל נקודת מפנה הינו תרגיל העורף הלאומי השנתי המתקיים זו השנה החמישית ברציפות. התרגיל הינו תרגיל משולב של פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית, משטרת ישראל, מד"א, שירותי הכבאות, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. מטרת התרגיל הינה לשפר את מוכנות הארגונים והתושבים להתמודדות עם מצבי החירום.

מה יקרה במסגרת התרגיל?
במהלך התרגיל יתרגלו משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות וגופי תשתיות לאומיות, תרחישי מלחמה לרבות נפילות של טילים מסוגים שונים. השנה, זו השנה השלישית שבה פיקוד העורף מבקש גם מכלל תושבי המדינה לתרגל כניסה למרחבים המוגנים.

ביום התרגיל, יום רביעי, 22 ביוני 2011 בשעה 11:00 וב-19:00 תשמע ברחבי הארץ אזעקת תרגול למשך דקה וחצי. מטרתן של האזעקות לתרגל את כלל התושבים בכניסה למרחב המוגן שבחרו, הן במקום עבודתם והן בביתם וכן לבחון את תקינות מערך הצופרים במדינה. כמו כן, ביום ד' תפתחנה ליום אחד בלבד, תחנות פיקוד העורף לחלוקת ערכות מגן, בנוסף לחלוקה שמתבצעת על-ידי דואר ישראל. החלוקה תתבצע בישובים: בטבריה, שפרעם, רעננה, הוד השרון. כתובות מדויקות של התחנות יפורסמו באיגרת שתופץ לתושבים המתגוררים בסמיכות לתחנות החלוקה.

מה עליי לעשות בזמן האזעקות?
יש להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש, על-פי זמן ההתרעה שנקבע לאותו אזור.
מוסדות חינוך - על פי הנחיות משרד החינוך שהופצו בחוזר מיוחד לתרגיל. במידה ולא קיבלו את ההנחיות, עליהם לפנות לקב"ט העירייה.

במידה והכניסה למרחב המוגן כרוכה בשיבושים משמעותיים לשגרת החיים, על מנת לא לשבש את התנועה, הנוסעים ברכב מתבקשים שלא לעצור בצידי הכביש ביום התרגיל יש להמשיך בפעילות תוך אזכור הפעולות אשר עלינו לבצע במצב החירום: כניסה למרחב המוגן (שיוגדר מראש) ושהייה בו במשך 10 דקות.

מה עליי לעשות לקראת התרגיל?
ישנן מספר פעולות שיש לבצע מראש:
א. לדעת כמה זמן מוגדר לאותו איזור עבור כניסה למרחב המוגן בעת הישמע האזעקה באזור שבו אתה שוהה.
ב. בחירת המרחב המוגן בהתאם לזמן ההתרעה המוגדר לאותו אזור. מידע לגבי זמן ההתרעה ניתן למצוא באתר האינטרנט בכתובת www.oref.org.il , בפייסבוק או במרכז המידע בטלפון 1207.
ג. להכין את הציוד למרחב המוגן.
ד. להכיר את הנחיות ההתגוננות במצבי החירום השונים.
ה. להכין תוכנית חירום משפחתית.
ו. להיערך לטיפול בקשישים ובאנשים עם צרכים מיוחדים.

מדוע עלינו להתכונן לתרחיש זה בתקופה זאת?
תרגיל העורף הלאומי הינו תרגיל שנתי שמתקיים על פי תכנית העבודה הצה"לית השנתית. פיקוד העורף וארגוני החירום וההצלה מקיימים תרגילים מסוגים שונים לאורך כל השנה. מצבי חירום בכלל ומלחמה בפרט, עלולים לפקוד אותנו ללא זמן להכנה מוקדמת ולכן הזמן הטוב ביותר להתכונן כדי להתגונן הוא כבר היום.

ממחקרים רבים שנערכו בארץ ובעולם נלמד כי הכנה של ציבור להתנהגות נכונה במצבי חירום משפרת את ההתמודדות. יש להדגיש, כי אין כל מידע קונקרטי על מצב חירום או הגברת כוננות.

מהם מועדי האזעקות?
השנה, בשונה משנים קודמות, יישמעו שתי אזעקות ארציות ביום ד', 22 ביוני 2011 במסגרת תרגיל העורף הלאומי:
הראשונה בשעה 11:00, לתרגול הציבור במקום העבודה.
השנייה בשעה 19:00, לתרגול הציבור בבית, בחיק המשפחה.
האזעקות יישמעו למשך דקה וחצי בכלל הארץ פרט לישובי הדרום בהם תשמע אזעקה בהתאם לזמני ההתרעה באותו אזור ופרט לישובי עוטף עזה.
האם אזעקת התרגול תישמע גם ברדיו ובטלוויזיה?
כן, האזעקה תישמע ברדיו ובטלוויזיה הארציים (ערוץ 1, 2 ו-10) וכן ברדיו האזורי.
האם תצא הודעה בביפרים אודות האזעקה עבור לקויי שמיעה?
אכן, תימסר הודעה בנוסח "אזעקת תרגול" בביפרים עבור לקויי שמיעה.

האם יפתחו תחנות חלוקת ערכות מגן במהלך התרגיל?
במסגרת תרגיל העורף הלאומי, ייפתחו 4 תחנות חלוקת ערכות מגן ברחבי הארץ אשר יישארו פתוחות ליום אחד בלבד. התחנות ייפתחו במקביל לתחנות הפתוחות והמנוהלות על-ידי דואר ישראל. התחנות ייפתחו ליום אחד בלבד ויפעלו בין השעות 08:00-18:00, בערים הבאות: טבריה, שפרעם, רעננה והוד השרון. כתובות מדויקות של התחנות יפורסמו באיגרת שתופץ לתושבים המתגוררים בסמיכות לתחנות.

קיבלתי הביתה הזמנה למשיכת ערכת מגן באזור מגורי. האם אני מחויב להגיע?
ההזמנה נועדה לעדכנך בדבר פתיחת תחנת חלוקת ערכות מגן בסמוך למקום מגוריך. אינך מחויב להגיע לתחנה אך עם זאת, מומלץ לנצל את נגישות התחנה ולהגיע למשוך ערכות לך ולבני משפחתך.

האם רק מי שקיבל הזמנה בדואר יכול לגשת לתחנה בעיר?
התחנות נועדו לתושבים המתגוררים בסמוך לתחנה אך כל אחד יכול לגשת ולקבל ערכה בהצגת תעודת זהות.