נושא הרגיעה בעזה יעלה הבוקר לדיון בפתיחת ישיבת הממשלה השבועית. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יעדכן את שריו בין השאר בדיון הערכת המצב הביטחונית שהתקיימה ביום שישי. כתבנו המדיני אודי סגל מוסר כי מאז יום שישי, אז הבהיר אולמרט שישראל לא תבליג על הפרות בוטות של הרגיעה, נצר חמאס את האש. הממשלה תחליט היום אם לפתוח את מעברי הסחורות והדלק, העומדים סגורים כבר יותר משבוע.

התלהמות היא איננה מדיניות, אני מחשיב את הרגיעה ואין להצטער על דקה אחת של שקט"- כך אמר אמש שר הביטחון אהוד ברק, בכנס העשור של הפורום למשפט וחברה של מכללת נתניה בנווה אילן. "חצי שנה יכלו ילדי שדרות ללכת לבית הספר תחת שמים ריקים מקסאמים".

ברק אמר שלדעתו, למרות ההפרות הבוטות של הרגיעה, עדיף להמשיך בה. "אנחנו מסוגלים להתמודד עם התעצמות החמאס. צה"ל ימשיך להיות הכוח החזק ביותר במזרח התיכון, ודווקא בשל כך, יש להפעיל שיקול שעת ואחריות. מי שחושב שפעולה לפני חצי שנה היתה טובה טועה ומטעה. וגם עכשיו אני אומר, אם החמאס ימשיך ברגיעה, עדיף שהיא תמשך. הרסנו מנהרות, נהרגו 12 אנשי חמאס ולא ניתן לפגוע בחיילי צה"ל או לחטוף חיילים. אנחנו מגיבים בפעולות, אנחנו לא אדישים למה שקורה, אבל גם איננו מתלהמים".

ברק התייחס בנאומו למצב הביטחוני ברצועת עזה ובישובי הנגב. "אתמול (שלשום) נורו קסאמים וגראדים לעבר הדרום. זהו מצב בלתי נסבל שאסור שיימשך וצריך לפעות בנחישות מול החמאס וגורמים קיצוניים נוספים ברצועת עזה. ייתכן שבבוא העת נצטרך פעולה רחבה. אבל יש לשקול כל דבר לגופו".

שר הביטחון שב והדגיש כי יש להתייחס לפעולה רחבה ברצועה בכובד ראש ורמז להחלטות שהביאו למלחמת לבנון השנייה. "אני שר ביטחון, לא שר מלחמה. נלחמתי בעבר, ידעתי קרב ואני לא נרתע. אם יהיה צורך, כוחות הביטחון וצה"ל ערוכים לפעולה. ביטחון אינו דברי רהב. ראינו לפני שנתיים מה עלולה לגרום החלטה נמהרת לביטחון ישראל. פעולה, אם וכאשר יהיה בה צורך, נעשה ונצליח. אבל פעולה רחבה בעזה איננה פיקניק. יש לעשות אותה כשמוצו הדרכים האחרות ולא להפך. אסור להתבלבל".

לגברים אין מונופול על הביטחון

גם יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני התייחסה לאירועים בדרום באירוע הצדעה לנשים לוחמות מטעם ה-UJC אמש בתל אביב. "הכללים לגבי עזה ברורים: אם יהיה שקט והזמן לא ינוצל להכנת ההתקפה הבאה - יהיה שקט בתמורה", אמרה שרת החוץ. "אבל, אם אזרחי ישראל מותקפים - ישראל תגיב בכוח בכדי להגן עליהם. ישראל לא מעוניינת בהידרדרות אך לא נוכל להשלים עם הפרות חוזרות ונשנות של הפסקת האש וכדאי שבצד השני ידעו שיש זמנים בהם ישראל צריכה להגיד - מספיק זה מספיק".

לבני גם ניצלה את הבמה לקצת פוליטיקה: "לגברים אין מונופול על המילים ביטחון והגנה ולא על התפקידים שקשורים אליהם. נשים צריכות ויכולות להגן על המדינה שלהן וצריך שיהיה להם תפקיד בכל אחד מהנקודות שמכריעות במלחמה ושלום. נשים יכולות וצריכות להנהיג את מדינותיהם ואת עמם".

סוף שבוע של אלימות ביישובי עוטף עזה וברצועה

ובינתיים נראה כי הרגיעה בעזה נושמת את נשימותיה האחרונות: במהלך סוף השבוע נורו קרוב ל-30 רקטות קסאם לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה. טילי גראד נחתו באשקלון. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שכינס דיון הערכת מצב ביטחונית ביום שישי, בעקבות מטח הרקטות, התייחס לירי הטילים: "מדובר בהפרה בוטה של כל ההבנות שהובילו לרגיעה", אמר.

חמושים פלסטינים, ארכיון (צילום: רויטרס)
חמושים בעזה, ארכיון | צילום: רויטרס

צה"ל השיב על מטח הקסאמים בפעילות של חיל האוויר נגד משגרי הרקטות בצפון רצועת עזה. על פי הדיווחים, לפחות שלושה משגרי קסאמים נהרגו במהלך פעילות חיל האוויר במהלך סוף השבוע. אמש דיווחו הפלסטינים כי בפעולה נוספת מהאוויר, חיסל צה"ל שני חמושים נוספים סמוך גדר המערכת, אולם בצה"ל הכחישו את הידיעה וטענו כי מדובר ככל הנראה ב"תאונת עבודה" או ב"פיצוץ הקשור לעניין פנים-פלסטיני".

ועל רקע סוף השבוע האלים בדרום, צפויים להיפגש ביום שני יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן וראש הממשלה אהוד אולמרט. סאיב עריקאת, חבר בכיר בצוות המו"מ הפלסטיני, אמר בסוף השבוע, כי "הצדדים ימשיכו לדון בשיחות השלום".