לאחר ההכרזה על הפסקת האש, הבוקר ממשיכה הלחימה ברצועת עזה. מסוקי קרב נראו בשמי הדרום באזור השעה 7:30 בבוקר, ובתוך הרצועה התקיים קרב בין לוחמי צה"ל ובין חמאס. מספר חמושים ירו לעבר כוח צה"ל שהיה בתנועה, והחיילים ירו בחזרה. אין נפגעים בקרב חיילי צה"ל.

ההוראות שקיבלו חיילי צה"ל ברצועה, שבינתיים נשארים בשטח, הן להשיב אש אם יורים עליהם - או לעבר ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי "אש נפתחה לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה. הכוח זיהה את מקור האש והכווין כוח שריון ואת חיל האוויר שתקפו את המחבלים וזיהו פגיעה, אין נפגעים בקרב כוחותינו. האש נפתחה לפי נהלי הפתיחה באש שהוגדרו. האירוע הסתיים".

לילה שקט עבר על יישובי הדרום: מעט לפני הכרזת ראש הממשלה ושר הביטחון על הפסקת אש חד צדדית נורו טילי גראד על אשדוד, אשקלון ובאר שבע. אולם לאחר מכן, מהשעה 2:00 בלילה ועד הבוקר - השקט נשמר, חמאס לא ירה רקטות או טילים לעבר ישראל.

רה"מ ושר הביטחון מכריזים על הפסקת אש

נוצרים את האש: אחרי 22 ימים של לחימה הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הצעת ראש הממשלה להפסקת אש חד-צדדית בעזה. "החל משתיים בלילה תנצור ישראל את פעילותה ההתקפית ותמשיך את היערכותה ברצועה וסביבה", הכריז אמש ראש הממשלה אהוד אולמרט. "אם יימשך הירי לעבר ישראל - נרגיש חופשי להגיב בעוצמה".

שני שרים התנגדו להחלטה - אלי ישי ורוני בר-און - והשר רפי איתן נמנע בהצבעה שהתקבלה בקבינט שהתכנס בלשכת ראש הממשלה בקריה בתל אביב. בדיון השתתפו, מלבד השרים החברים בקבינט, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, ראש המוסד והיועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, גם את שר הביטחון ויו"ר העבודה אהוד ברק הוא לא שכח, והודה לו "על המקצועיות וההבנה שהפגנת לכל אורך הדרך".

אין כותרת – עדכנו לפי הצורך
אולמרט מכריז על הפסקת האש | צילום:

ראש הממשלה אולמרט התייצב בפני העיתונאים בתום הישיבה, כדי להציג את ההחלטה ואת ההישגים בלחימה. "נוצרו התנאים אותם יעדנו כפי שהוגדרו ביציאה למבצע והם הושגו במלואם, ואף מעבר לכך", אמר ראש הממשלה. "החמאס הוכה קשות הן בחלקיו הצבאיים ובתשתיות שלטנו. מנהיגיו מסתתרים, רבים מאנשים נהרגו, מפעליו נהרסו והרקטות הופצצו. צומצמה יכולת הירי לעבר ישראל ומרחבי השיגור בשליטת צה"ל".

אולמרט הדגיש גם את ההישגים הנלווים. "המערכה הוכיחה את עוצמתנו וחיזקה את כושר ההרתעה של ישראל", אמר.

ברק: צה"ל יישאר פרוס בעזה

שר הביטחון אהוד ברק המשיך בקו דומה לראש הממשלה ונאומו התאפיין בהצדעה לכוחות הלוחמים, ניחום המשפחות השכולות ואזהרה לחמאס לבל ימתח את גבולות הסבלנות של מדינת ישראל. ברק פתח בהודעה כי ישראל קיבלה את הבקשה המצרית לכונן הפסקת אש אך הוסיף, "אין ביטחון מוחלט, צה"ל יישאר פרוס בעזה על פי שיקולים מבצעייים".ברק הוסיף כי זאת מלחמת ברירה צודקת, "יש גבול לסבלנות". במחווה נדירה פנה ברק אישית אל רא"ל אשכנזי והכריז בגאווה "אני רב אלוף במילואים אהוד ברק מצדיע לך רב אלוף אשכנזי".

בהמשך ברק ציין את העמידה הנחושה של העורף שסיפקה את התמיכה המקסימלית לכוחות בשטח.

לקראת סיום דבריו הזכיר שר הביטחון, כמו ראש הממשלה לפניו, את החייל החטוף גלעד שליט וציין כי למרות המאמץ העליון, "אין לי עדיין בשורות", עוד הוסיף, "לצה"ל ישנה ברית לא כתובה עם ההורים ששולחים את בניהם לצה"ל".

בקרב תושבי הדרום עצמם שוכן החשש שהפעולה תסתיים ללא תוצאה של ממש. "לא אכפת לנו לספוג את כל הרקטות והגראדים באשקלון", אמרה לחדשות 2 תושבת העיר היום, "אבל אם הם ייצאו ויירו שוב - לא עשינו בזה כלום".

לשמור על עירנות

בפיקוד העורף מזהירים את התושבים בדרום הארץ מאווירה משוחררת מדי לקראת האפשרות להסכם הפסקת אש. "יש להיזהר מאוד ממלכודת השאננות", אמר לחדשות 2 אל"מ במיל' ד"ר ירון בר דיין מפיקוד העורף. "כשיהיה בטוח אז נאמר זאת, אבל עכשיו יש לשמור על ההוראות. ההתנהגות האחראית של תושבי הדרום הצילה חיי רבים".

"בתום שלושה שבועות של מבצע 'עופרת יצוקה' אנחנו קרובים מאוד להשגת היעדים והשלמתם בהסכמות מדיניות", אמר בצהריים אהוד ברק בביקור במפקדת חטיבת הצנחנים.

עם זאת, שר הביטחון ביקש מהלוחמים לא להיות שאננים. "על צה"ל וכוחות הביטחון להמשיך בפעילותם המבצעית ולהיות מוכנים לכל התפתחות אפשרית", אמר. שר הביטחון קיבל במהלך הסיור סקירות ביטחוניות על פעילות הכוחות במסגרת המבצע ברצועה. אל הביקור התלוו מפקד אוגדת עזה, תא"ל אייל איזנברג, ומפקדים נוספים בגזרה. מוקדם יותר אתמול, נפגש שר הביטחון ברק עם ראש עיריית אשקלון, בני וקנין, באשקלון.

עופרת יצוקה - סיקור מיוחד

משפחת שליט: "לא יכול להיות הסדר בלי גלעד"

הורי הלוחמים נגד הרופא מעזה

4 לוחמי צה"ל נפצעו קשה בעזה

לראשונה: כתבים זרים ברצועה

חמאס: הפסקת אש - רק אם דרישותינו ייענו