מעצר פלסטיני בגדה. ארכיון (צילום: רויטרס)
מעצר פלסטיני בגדה. ארכיון | צילום: רויטרס

סבב העימות האחרון ברצועה הסתיים, אבל בגדה נמשכת ביתר שאת הפעילות נגד חמאס וזרועותיו: ביממה האחרונה ערך צה"ל גל מעצרים רחב היקף של פעילים בארגון, זוטרים ובכירים, בכמה מהערים ביהודה ושומרון. בדובר צה"ל ציינו כי בסך הכל, נלכדו יותר מ-100 חברים בארגוני הטרור הפלסטינים השונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרט לצה"ל, השתתפו בפשיטה על ערי הגדה גם אנשי שירות ביטחון כללי, משטרת ישראל ומשמר הגבול.

"גל המעצרים נערך בעקבות העלייה באירועי האלימות והטרור בימים האחרונים ביהודה ושומרון, וכחלק מפעולת כוחות הביטחון להשבת השקט למרחב", הסבירו בצבא - וציינו כי עם החשודים נמנים גם חברי ההתארגנות המשותפת של חמאס והג'יהאד האיסלאמי שהייתה אחראית לפיגוע האוטובוס שהתרחש השבוע בתל אביב.

"מאז תחילת מבצע 'עמוד ענן', נפלו האירועים על קרקע פורייה", אמר גורם בכיר בפיקוד המרכז. "ההסלמה ביהודה ושומרון באה לידי ביטוי בכל פרמטר. מדובר במציאות אחרת, ועל כן מופעלים כוחות ביטחון שדה מוגברים. אנו נעשה הכל כדי שהמצב לא ידרדר אחרי שהוחלט על הפסקת, אבל בהחלט מדובר בתרחיש שאנו ערוכים אליו".

רוב ההסלמה בגדה מתבטאת בהחרפת אירועים שמוגדרים בצבא כ"טרור עממי" - ובהם יידויי אבנים ובקבוקי תבערה והפרות סדר רחבות היקף. "התדירות של התקריות האלה הפכה גבוהה יותר והן מתקיימות בכמה זירות במקביל", הסביר אותו הגורם. "מורגשת התעוררות של האוכלוסייה הפלסטינית ברמת אלימות קשה ובפעילות לאורך זמן מהבוקר ועד שעות הלילה".

הבכיר הוסיף כי מנגנוני הביטחון של הרשות נוקטים מאמצים רבים במאבק למנוע מהתבערה להתפשט, אך ציין כי "הם מצויים בבעיית לגיטימציה מול הרחוב הפלסטיני. אנו מפעילים אותם ככלי מבצעי על מנת להחזיר ולשמר את היציבות באזור, כפי שהייתה לפני תחילת המבצע".