"רובוט הנחש" הצה"לי, נשק המודיעין החדש של ישראל מסעיר את כלי התקשורת הזרים. בערוצי טלוויזיה ואתרי אינטרנט רבים סיקרו בהרחבה את הפרסום בחדשות 2 בשבוע שעבר, בו הובאו פרטים ראשוניים על הפיתוח הכחול-לבן.

"לאורך השנים תמיד היה ידוע שישראל היא נחש", נכתב באתר האינטרנט של החמאס, שסיקר בהרחבה את הדיווח בחדשות 2. "עכשיו היא גם הוכיחה שהיא כזו, בהמצאתו של רובוט מיוחד אליו מחוברת מצלמת וידאו - שמטרתה לרדוף את הפלסטינים ואת אנשי חיזבאללה", נכתב עוד בדיווח של הארגון.

הנחש של צה"ל באתר החמאס (צילום: אתר החמאס)
"הוא יכול גם להתאבד". הפרסום באתר חמאס | צילום: אתר החמאס

באתר הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם" נוהגים לעדכן בתדירות גבוהה את פינת ה"עיתונות של האוייב". "הנחש הזה יכול גם להפוך ל'נחש מתאבד'", נכתב באתר האינטרנט. "הוא מסוגל להתפוצץ בלב המקום אליו הוא מגיע". באתר אף הקפידו להדגיש כי "הרובוט החדש עדיין בתהליכי הרצה ובתקופת מבחן".

ברשת "פוקס" הבריטית העניקו התייחסות נרחבת לנושא גם כן. "הנחש הזה יכול להשתחל במקומות צרים ולספק אינפורמציה בקול ובתמונה בשטח האוייב", דווח בערוץ הטלוויזיה ובאתר האינטרנט. "לנחש יש גם שלט מיוחד אותו מפעיל החייל מרחוק".

המפתחים עקבו אחר נחשים אמיתיים

הצעצוע החדש של צה"ל בנוי מחוליות המחוברות אחת לשנייה בעזרת מפרקים. בראשו של הרובוט מותקנת מצלמה והוא משדר בזמן אמת תמונות וידאו למפעיל שנמצא מאחוריו. השכלול החדש נבנה כך שהוא מתאים לשימוש של כוחות מיוחדים המתגנבים בזחילה אל היעד, במטרה ללמוד אותו לפני פריצה או השתלטות. אבל הוא מסוגל גם ליותר.

הנחש של צהל באתר פוקס ניוז (צילום: אתר פוקס ניוז)
"יש לו מצלמה". הפרסום באתר FOX | צילום: אתר פוקס ניוז

במשך חודשים ארוכים תצפתו מפתחים, מומחים של משרד הביטחון והטכניון, אחר תנועת נחשים בניסיון לחקות את הטבע בצורה המושלמת ביותר. הם חיפשו קונספט התקדמות ייחודי ובלתי שגרתי שיכול להשתחל במעברים צרים כמו המנהרות של עזה, הבונקרים של החיזבאללה, בסדקים בקרקע ובמבנים. כלי שיכול לזחול אפילו דרך צינורות ביוב, לתצפת, להאזין ובעיקר - להפתיע.

ב"נחש" ישתמשו גם על מנת לחדור לתוך חללים צרים במבנים הרוסים שהתמוטטו כתוצאה מרעידת אדמה או פגיעת טילים, והוא יסייע לחפש חיים מתחת להריסות. כמו כן, מלבד למצלמה, יכול הנשק החדש לשאת גם מכשירי האזנה, ואפילו פצצה. הנחש יכול לפגוע באויב, מבלי להשאיר אף טביעת אצבע.

הרובוט החדשני הוא אמנם כרגע אבטיפוס בלבד ואין לו עדיין מחיר, אבל זה עתיד להשתנות בקרוב. במשרד הביטחון מבינים היטב שמדובר בשדה הקרב העתידי ומתכוונים לעבור לייצור סדרתי, בתקווה להפוך את "הנחש" למבצעי.