דוח המבקר האחרון, שטלטל את מערכת הביטחון, נקרא על שמו של סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז - קצין המודיעין שהופעל בידי מי ששימש עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי - אלוף-משנה ארז וינר. הרפז היה מקורב לאשכנזי ולאשתו רונית, אבל אחרי שהמבקר העביר את טיוטת הדוח למעורבים בפרשה, הוא העביר לשופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס מסמך שבו התוודה על חלקו בדברים והפנה אצבע מאשימה לעבר הרמטכ"ל דאז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אינני גאה בכל מה שעשיתי", כתב הרפז למבקר. "בניגוד לאחרים, אינני מתחמק או משכתב את ההיסטוריה. לקחתי חלק באיסוף החומרים נגד שר הביטחון, לשכתו והאלוף יואב גלנט. הייתי חוליה אחת מני רבות שפעלה בעידודו, בהפעלתו וביוזמתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי. התיאורים הקשים שאותם תיאר אשכנזי, הביאו אותי להסכים להצטרף למעגלים שסבבו אותו וסייעו לו במלחמתו. את ההגדרה 'מלחמה' קבע הרמטכ"ל אשכנזי".

המבקר אומנם ציין בדוח הסתייגות מהעדות שסיפק הרפז והדגיש כי אלא הסתמך על דבריו בעקבות טענות סותרות שהעלה. עם זאת, אחרי שקיבל את המסמך המדובר, הוא פנה ללינדנשטראוס וליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, כדי שהאחרון ישקול לחדש את חקירת ההיבטים הפליליים של הפרשה.

"אשכנזי שיקר, אשתו יזמה הכפשות בתקשורת"

רונית אשכנזי
רונית אשכנזי | צילום: חדשות 2

בין הטענות החמורות שציין הרפז במסמך כתב כי "הרמטכ"ל אשכנזי שיקר בחקירותיו - או בלשונכם: גימד באופן משמעותי את קשריו איתי. בפועל, מי שחיבר אותי עם אלוף-משנה ארז וינר היה הרמטכ"ל אשכנזי, שביקש ממני לא פעם למדר בעניינים שונים את וינר. אשכנזי פעל בקביעות באופן ממודר וממדר בכל המישורים. כידוע לכם, את השיחות איתי הוא ניהל דרך הטלפונים הסלולריים של רעייתו, מזכירתו ונהגו".

חלק בלתי מבוטל מההאשמות שהטיח הרפז נוגעות לחלקה של רעיית הרמטכ"ל לשעבר בפרשה. "הגברת רונית אשכנזי הפנתה אותי לעיתונאים למטרת פרסום הכפשות על שר הביטחון", הוא טען - והוסיף: "היא הפנתה אותי לחברו האישי של הרמטכ"ל אשכנזי, לצורך איסוף חומרים מכפישים על השר ברק, יוני קורן והאלוף גלנט. ללא מעט ממקורות המידע הפנו אותי אשכנזי ורעייתו. שניהם ווינר הם שהפעילו אותי, יזמו והיו מודעים באופן מלא בכל אחד מהנושאים והשלבים. הם היו מעורבים לעומק בביצוע, בניגוד מוחלט להיתממותם שלפיה היו פסיביים לחלוטין ובמקרה שמעו דברים".

"התגייסתי לטובת מי שחשבתי שהיה חברי"

באשר לחלקו בדברים, הדגיש הרפז כי מעשיו לא סיפקו לא כל תועלת אישית. "המידע שנאסף לא שירת אותי בשום דרך וכל כולו הועבר תמיד לאשכנזי, לרעייתו ולעוזרו", הוא כתב - והוסיפ להאשים כי "הם, באופן ישיר או באמצעות דובר צה"ל, דאגו להעביר אותו לתקשורת. טיוטת הדוח מעצימה את חלקי מעבר למה שעשיתי".

בין הדברים שגולל שיתף הרפז את לינדנשטראוס גם בתחושת השבר שחווה, בעקבות התפוצצות הפרשה. "התגייסתי לטובת הרמטכ"ל אשכנזי, מי שחשבתי שהיה חברי", הוא כתב. "אולי בעצם גויסתי על ידיו כמו רבים אחרים. עד עתה אני היחיד ששילם מחיר אישי כבד, בעוד שאחרים שפעלו והפעילו, יזמו ובחשו, וכל זאת - בעודם לובשים מדי צה"ל. הם ברחו ממעשיהם באמצעות שקרים, קשרים, מניפולציות, יחסי ציבור ומה לא".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה: "על המשטרה לחקור את הדברים"

עורך דינו של אשכנזי מסר בתגובה: "הרפז מסר מספר גרסאות סותרות. הפרסום מתייחס לגרסה מאוחרת שסותרת מספר גרסאות קודמות ולכן מבקר המדינה לא קיבל אותה. הרפז העיד בפני המבקר על 'חוסר רעב' של אשכנזי לעסוק ברכילות. המבקר קבע כי לא היתה שום תכנית בלשכת הרמטכ"ל לפעול נגד שר הביטחון, יש להצטער על ניסיון של גורמים אינטרסנטיים להמשיך להשתמש בחומרים ממוחזרים שהוכחו כלא נכונים ונדחו על ידי המבקר".

חבר-הכנסת אורי אריאל, יושב-ראש הוועדה לביקורת המדינה, הגיב על הפרסום: "פעם נוספת מתברר באופן חד משמעי שיש לחקור את הדברים על ידי המשטרה. אני דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית לאלתר".