למרות האווירה המתוחה בין טורקיה לישראל והביקורת שנשמעה כלפי צה"ל והממשלה הישראלית, צבא טורקיה עושה שימוש בימים אלה ממש במזלט"ים (מטוסים זעירים ללא טייס) ישראלים. מפתיע יותר לגלות שהחיילים הטורקים נעזרים במזל"טים לצורך מלחמתם במחתרת הכורדית בגבול שבין טורקיה לעיראק.

ביממה האחרונה החל הצבא הטורקי במתקפה משולבת נגד מה שהם מכנים "בסיסים של המורדים הכורדים". הרמטכ"ל הטורקי אף עדכן היום בכלי התקשורת במדינה שצבאו נעזר במזל"טים הישראלים, ללא כל הסתייגות.

"בעשרה ימים האחרונים (בצפון עירק) מזל"טים מסוג 'הרון' נמצאים בשימוש שלנו כשיטת מעקב מרחוק", סיפר רמטכ"ל צבא טורקיה אילקר באסבוג. לדבריו, הצוות שלו מתפעל בהצלחה את המזל"טים.

טורקיה ביטלה הסכמים צבאיים

רק בשבוע שעבר ועדה בראשותו של ראש הממשלה הטורקי רג'ב טאיפ ארדואן, שנועדה להתרכז בנושא הקשרים הצבאיים והיחסים מול ישראל התכנסה באנקרה. זאת לאחר שטורקיה כבר ביטלה שלושה תרגילים צבאיים והחזירה את השגריר שלה מתל אביב, אחרי שישראל סירבה להתנצל על אירועי המשט.

בתום הוועידה הודיעו הנציגים הטורקים על ביטול 16 הסכמים משותפים בגלל סירובה של ישראל להתנצל. ישראל, על פי הפרסום בתקשורת הטורקית - לא מתנצלת ומסרבת לשלם פיצויים למשפחות ההרוגים. הוועדה הודיעה שהיא לא מתכוונת להחזיר את השגריר לתל אביב בשלב זה.