שעות ספורות אחרי מותו מירי בשוגג של חיילי צה"ל, הובא אחר הצהריים למנוחות הרב דן מרצבך, בן 55 מהיישוב עתניאל שבדרום הר חברון. הוא הותיר אחריו אישה, חמישה יתומים ועשרה נכדים, שליוו אותו - יחד עם רבים נוספים - בדרכו האחרונה. ההלוויה נערכה בבית העלמין בהר הזיתים שבירושלים, ולפי החלטת מערכת הביטחון - יוכר מרצבך נפגע פעולות איבה.

עוד טרם נטמן, ספד נועם מרצבך, בנו של ההרוג, לאביו - ואמר: "היית תמיד ראשון לכל דבר שבקדושה, הייתה בך מסירות לעם ישראל ותמיד אמרת לי שאסור לדבר רע לאף יהודי". אין מדובר באירוע הירי הראשון שגבה חיים מקרב בני המשפחה: קרובו של הרב מרצבך נרצח לפני שמונה שנים בפיגוע בשומרון.

"היום כשראיתי את הרכב שבו נהרגת, ראיתי את דמך. איזה דם חם היה לך אבא", הוסיף הבן בקול שבור. "אהבת כל כך את עם ישראל וארץ ישראל. אהבת כל יהודי ויהודי ובאת תמיד לקראת האחר, גם אם לא הסכים איתך".

החיילים הקימו מחסום - הרכב הגיע במהירות

אבל כבד בהלוויה (צילום: חדשות 2)
אבל כבד בהלוויה | צילום: חדשות 2

חקירה ראשונית העלתה כי הרכב שבו נסע מרצבך זוהה הבוקר כחשוד בסביבות 5:30, בעת שעשה דרכו על ציר 60 - כביש האורך של הגדה. בין היתר, הגבירה את חשש כוחות הביטחון העובדה שנהג במכונית ללא אורות.

בעקבות התראה ניתנה הנחיה להקים מחסומי פתע, אך בעוד שהחיילים הקימו את המחסום - הגיע הרכב לעבר הצומת במהירות ובצורה חשודה. בשלב זה נטען כי נעשתה לרכב פנייה - אך כשלא שעה לקריאות החיילים וכשאלו חשו סכנה לחייהם - הם פתחו באש לעבר הרכב. שמונה כדורים נורו לעבר המכונית, ומרצבך נהרג במקום והרכב נעצר לאחר כ-400 מטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק