חודשיים אחרי שמסיע שוהים בלתי חוקיים דרס למוות את קצין הביטחון של שערי תקווה ליאור פרחי ז"ל, תיעדה מצלמת חדשות 2 את המציאות המטרידה בעזון עתמה שבשרון, אזור שכבר זכה לכינוי "ארץ השב"חים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הערכות, כ-15 אלף בני אדם חודרים לישראל מדי חודש דרך המחסום המדובר. מוחמד, אחד הפועלים הפלסטיניים שפעילות זו היא דבר שבשגרה עבורו, שוחח עם מעבידו, קבלן ישראלי, והודיע לו כי יאחר. "הודעתי לו, אבל כמו שאתם רואים - השעה כבר עשר". כדי לקיים את ההבטחה הזו, הוא יצטרף לחצות גבול, להתחבא ולהסתכן.

"אנחנו רוצים להיכנס לעבוד בישראל", סיפר אחד מהשוהים הבלתי חוקיים הגונבים את הגבול מדי יום. "אין אצלנו מפעלים. ישראל שולטת עלינו והיא לא נותנת אישורי עבודה. אולי כי הוא מפחדת שנעשה פיגועים. אם לא אעשה את זה - לא אעבוד. כדי שלבן שלי יהיה אוכל - אגנוב ואשדוד".

"אם לא אביא פרנסה מישראל - לא יהיה לי לחם לאכול"

הם מתנקזים לכאן מכל רחבי הגדה. מאות פועלים שמנסים לעבור את הגדר, כשבצד השני מפטרלים חיילים. במקרה מסוים, שלושה שחדרו לארץ - נתפסו. תעודות הזהות שלהם הוחרמו והם ממתינים במחסום. "ננסה להיכנס כל פעם", ציינו בעקשנות. "אנחנו רוצים לעבוד - אין מה לעשות". אחד מהם סיפר כי הוא מחכה שישיבו לו את תעודת הזהות שלו, ואז, לדבריו - ייכנס שוב. "אם לא אביא פרנסה מישראל - לא יהיה לי לחם לאכול", הוסיף.

המצב הכלכלי הקשה ברשות הפלסטינית והאבטלה הגבוהה לא מותירים ברירה עבור אלפי בני האדם שמנסים להתפרנס בישראל. רק חלק מהם נמנים עם ברי המזל שקיבלו "חותמת כשרות" ביטחונית ויכולים להיכנס לעבוד. "המצב עכשיו קשה", סיפרו כמה מהם. "הצבא מסתובב בין הפרצות ושמו מחסומים. בשבוע שעבר חיכינו מארבע בבוקר עד ארבע אחר הצהריים", אמרו.