יסתפקו בנשק הקצר
יסתפקו בנשק הקצר | צילום:

סוף עידן ה-M16 הארוך: בשנת 2001 החלו בצה"ל בתהליך ארוך ביותר של קיצור רובה ה-M16 הארוך, זאת כחלק מחיסכון והגברת נוחות בשביל החיילים. התהליך הזה יגיע ממש בקרוב לסיומו, במה שנראה כמו הסוף של הנשק המוכר כל כך לכולם. בצבא מעריכים כי הוא עדיין יישאר במערכים מסוימים בתקופה הקרובה, עד שהוא "ייעלם" לחלוטין כחלק מהתהליך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המטרה הייתה להחליף נשקים ארוכים בקצרים, ולעשות זאת בעלות נמוכה יחסית לעומת קניית נשקים חדשים. לפי צה"ל, בסוף המשימה יעמדו סך הכל כ-150,000 נשקים שעברו את ההסבה והחיסכון הכספי מוערך בכ-300 מליון שקלים.

אז איך זה עובד?

"אנו לוקחים M16 שחלק גדול ממנו מגיע מחלפים של הצבא האמריקני, מפרקים אותו, ומעבירים את החלקים לעיבוד שבבי", הסביר לחדשות 2 Online מפקד מפעל הרכב של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, סגן-אלוף אמיר שנטל.

"למעשה אנו משנים בנשק הארוך את כל מה שקשור בקיצור הקנה, קידוח של חריר גזי ומחליפים חלקים שרלוונטיים ל-M16 קצר, כולל קת וכדומה. לאחר שמרכיבים, עורכים שיחום (השחרה), ובחינה בירי ומקבלים את נשק ה-m16 המקוצר".

במפעל, שנמצא בחיפה ומשרתים בו אזרחים עובדי צה"ל, מתמחים בניצול של ציוד שמגיע מעודפים.במפעל בוחנים כדאיות כלכלית של שיקום ואחזקת ציוד בכל עת. "זו משימה שהלכה והתעצמה עם השנים, כשבמקסימום קיצרנו יותר מ-20,000 כלים בשנה", סיכם סגן-אלוף שנטל.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv