פרשה עגומה נוספת הנוגעת לשמירת איברים ללא היתר במכון לרפואה משפטית הגיעה לסיומה. אחרי הפרסום ב"ידיעות אחרונות" על כך שחלקי גופותיהם של כ-100 חיילים שנהרגו לפני כעשור הוחזקו ללא ידיעת בני משפחותיהם במכון הפתולוגי באבו-כביר, אישר הבוקר בית המשפט המחוזי בירושלים הסכם פשרה בין מקצתם לבין משרד הבריאות והמכון.

חלק מקרובי ההרוגים, שהגישו את התביעות בגין עוגמת נפש שנגרמה להם והמחיר הנפשי והגופני שנאלצו לשלם בשל הפרשה במהלך השנים יפוצו בשלושה מיליון שקלים. נציגי משפחות אחרות עודם מנהלים משא-ומתן עם הפרקליטות בנושא.

בין היתר, האשימו התובעים כי ההודעה על עובדת אי-קבורתם של חלקי גופות יקיריהם הועברה אליהם במכוון ערב מערכת בחירות, כדי לסכל כל אפשרות שהפרשה תעורר הד ציבורי.

"שום סכום לא יפצה את המשפחות"

עו"ד אלעד אייזנברג, המייצג חלק ממשפחות ההרוגים, אמר לחדשות 2: "שום סכום לא יפצה את המשפחות השכולות על מה שגרם להם המכון לרפואה משפטית בפרשה הזאת. זה פיצוי משמעותי וגבוה שמבטא את העוול שנגרם להם וגם את האחריות שהמדינה קיבלה על עצמה בגין ההתנהלות הבעייתית מאוד".

סופה של פרשה זו מצטרף לשערורייה נוספת ודומה באופיה שהגיעה בשבוע שעבר אל הישורת האחרונה: במכון הפתולוגי הוחלט לראשונה לאמץ תכנית שמטרתה ליידע את הציבור על הימצאותם של חלקי גופות של נפטרים רבים שנשמרו בצנצנות במכון לרפואה משפטית, גם כן ללא היתר, כולל רקמות שנלקחו מידוענים שהלכו לעולמם. המהלך צפוי להביא לקבורת החלקים שנותרו במכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק