לקראת ההתפרעות המתוכננת של פעילים פרו-פלסטינים בנתב"ג ביום שישי הקרוב, הוכן מבעוד מועד מתקן מיוחד במתחם נמל התעופה שנועד לקלוט את מקצת המשתתפים בפרובוקציה.

מבירור שנערך היום עלה כי חלק מאותם פעילים זרים כבר הקדימו את בואם ונמצאים בישראל, טרם תגיע המסה העיקרית של חבריהם - ביום שישי הקרוב.

מארגני היוזמה כבר הודיעו כי "אנחנו נתנגד לגירוש, כי זה בעצם מה שהם ירצו לעשות", אמר ד"ר פול לארודי, אחד מראשי ה"מטס". "הם ירצו לגרש אותנו, לשלוח אותנו בחזרה למדינות שלנו. הם לא רוצים שנהיה שם ושנמשוך את תשומת הלב של התקשורת. הם ירצו שנסתלק".

המארגנים קוראים לאנשיהם להיות מוכנים להיעצר, ואפילו לבלות עד שבועיים של מעצר בישראל. הטיפול בכל נושא המטס הופקד בידיהם של השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', ושל המשטרה.

הערב זימן אהרונוביץ' דיון ראשון להערכת מצב. כרגע, ההערכה היא שכ-500 פעילים ינסו להגיע לישראל בעיקר ממדינות מרכז אירופה: גרמניה, בריטניה וצרפת.

ייתכן, כאמור, שהראשונים מביניהם כבר הגיעו היום לישראל, ואחרים יגיעו מחר או מחרתיים. למרות זאת, מתוכננת המסה העיקרית ליום שישי אז גם אמורה המחאה להגיע לשיאה בנמל התעופה בן גוריון - בדמות התפרעויות והפרות סדר.

"אנחנו נקיים עבודה מסודרת כדי לעצור את כל החוליגנים שעושים את דרכם ארצה כדי להפר את החוק והסדר", אמר אהרונוביץ'.

חלק מהפעילים מבטיחים - בלי אלימות: "נבקר חברים בפלסטין"

פרובוקציה בתוך הנמל? ארכיון (צילום: AP)
פרובוקציה בתוך הנמל? ארכיון | צילום: AP

אלא שלפחות חלק מהפעילים שמתכוונים להגיע ארצה מצהירים כי אינם מתכוונים לקחת חלק בפעילות האלימה. "אנחנו לא עושים שום דבר שאינו חוקי", הדגישה לורה דורקאי, אחת המשתתפות ב"מטס". "אנחנו לא מתכוונים לעשות שום דבר מסוכן ולא מהווים איום על איש. לכן אנו מקווים שהרשויות יאפשרו לנו לנוע באופן חופשי וירשו לנו לעשות את מה שבאנו לשמו: לבקר את חברינו בפלסטין".

למרות המסר המרגיע, הדגיש השר לביטחון הפנים כי "אנחנו לא נהיה מופתעים. כמובן שלא יהיה לנו את כל המודעין. אנחנו לא נדע באשר לכל אחד ואחד מבין ה-500, ה-700 או ה-900. אנחנו נצטרך לזהות אותם. מה שחשוב הוא שכל מי שיעשה פרובוקציה ותעמולה בתוך השדה - לא ייכנס פנימה".

אפשר שביום שישי יופנו כמה טיסות נכנסות אל טרמינל 1 הישן, שם ייבדקו הנוסעים. כוננות המטס תימשך עד לסוף השבוע ואולי אף מעבר לכך, אם יתברר שמוקדי המחאה יתרחבו אל מחוץ לנתב"ג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק