בשנים האחרונות חלה עלייה במקרי האלימות כלפי עובדי ציבור. על רקע העלייה הזאת הוציא משרד הביטחון מסמך בשם "נוהל טיפול באלימות כלפי עובדי אגף השיקום". הנוהל הזה קובע סנקציות חמורות - גם במקרים שבהם נכה צה"ל משתמש ב"דיבור בוטה". אפילו "הרמת קול כדי צעקה בטלפון" תיחשב מקרה אלימות שיאפשר את הרחקת הנכה ממתקני האגף לתקופה שבין חודש לשלושה חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ישנו פקיד, לא שופט, אלא פקיד - שמקבל החלטה להרחיק בן אדם", אומר עו"ד דורון אפיק, פרקליטו של נכה צה"ל שקיבל צו הרחקה. "יש לזה משמעות כספית מאוד מאוד גדולה ולפעמים אפילו משמעות של חיים. בן אדם צריך ועדה רפואית דחוף והוא לא יקבל אותה".

"הטבות הניתנות במרפאה או דורשות זימון לוועדות שונות - לא יינתנו בתקופה זו", קובע המסמך. מי שנמצא בתהליך השמה בעבודה, ייחשב לו הדבר כמי שהופסקה מועמדותו לעבודה. המשמעות הכספית ברורה: הפסקת תגמול מחוסר פרנסה, תגמול הדומה לדמי אבטלה - וכל זאת, כאמור, גם במקרה שנכה צה"ל הרים את הקול או דיבר באופן בוטה.

"כולנו מגנים מעשי אלימות, גם מילולית וגם פיזית", אומר עו"ד עידן קלימן, מנהל האגף המשפטי בארגון נכי צה"ל, "הבעיה היא שאני עובד בארגון מעל לעשור ויצא לי להיתקל בלא מעט נקרים שנכי צה"ל הורחקו, לדעתי, על לא עוול בכפם. יש עוד הרבה דברים שאפשר לעשות לפני שמרחיקים נכי צה"ל, במיוחד אנשים שהם פוסט-טראומטיים ובמיוחד נכים שבאים לקבל טיפול עקב מצוקה".

"כלי להתנקם בנכי צה"ל"

זה בדיוק מה שקרה ל-ר' - חייל שנפצע קשה במהלך אימון וסובל בין היתר מהלם קרב. לדבריו, במהלך מפגש עם רופא הופנו לכיוונו הערות פוגעניות. "בשלב מסוים, אחרי שנתקלתי בקיר ונדחקתי לפינה, אמרתי לו שהוא מתנהג כמו בן זונה".

בעקבות הקללה קיבל ר' את המכתב הבא: "לנוכח חומרת דבריך, הוחלט להרחיקך ממתקני האגף למשך 5 חודשים" - יותר ממה שהנוהל מאפשר, ומבלי לשמוע כלל את גרסתו. "זה הפך להיות כלי להתנקם בנכי צה"ל", אומר ר'. "למעשה, באו בלי לאפשר לי להשמיע את הדברים שלי, וחרצו גורל".

הנוהל הזה הוסתר מנכי צה"ל עד ש-ר' עתר לבית המשפט בבקשה לקבלו. מחר יגיש ר' עתירה לבג"ץ בדרישה לבטל את הנוהל, ובטענה שסמכות הרחקה ושלילת הטבות נתונה בידי שופט, ולא בידי פקיד.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: אגף השיקום אינו שולל בשום מקרה טיפולים רפואיים ותשלומי תגמולים מנכי צה"ל. יחד עם זאת, האגף מוקיע ואינו מתכוון לעבור לסדר היום על גילויי אלימות נגד עובדיו. הנוהל שנקבע, בעקבות אירועי אלימות חריגים, נועד להבטיח את שלומם וביטחונם של העובדים ולאפשר להם להמשיך להעניק שירות מבלי לחשוש לשלומם".