בעוד שהלחץ המדיני להשגת הסכם עם הפלסטינים גדל, מנהיג החמאס בגדה חסן יוסוף חזר לביתו אחרי עוד שנתיים וחצי בכלא הישראלי, מתוך 17 בסך הכול. בשיחה עם חדשות 2 הוא הדגיש כי אבו מאזן לא מייצג איש חוץ מעצמו, וכי אינתיפאדה נוספת היא רק "שאלה של זמן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יוסוף שוחרר מהכלא למציאות שונה ממה שנכנס אליה, כשהשינוי העיקרי הוא בראש ובראשונה המשא ומתן בין ישראל לרשות. "כל הארגונים של אש"ף, וגם חמאס והג'יהאד האיסלמי - כולם מתנגדים למשא ומתן", תקף יוסוף. "האינתיפאדה , משב הרוח של התנועה ושל ההמונים, לא תמתין לאיש. אם זה לא יקרה היום אז זה יקרה מחר, אם לא החודש אז בחודש הבא. בסופו של דבר - כפי שפרצה האינתיפאדה הראשונה ואינתיפאדת אל אקצה - יכולה לפרוץ עוד אינתיפאדה".

למרות חולשתו היחסית של חמאס בגדה, חשוב לשמוע מה אומר יוסוף, שנמצא במעגל הראשון של מקבלי ההחלטות בחמאס. על משא ומתן ישיר בין ישראל לחמאס אין מה לדבר איתו. על הודנא דווקא כן. "חמאס מוכן לחתום על הודנא, מה זו הודנא? זה הסכם, זה חלק מתהליך השלום", אמר יוסוף. "אתם רוצים לקבל הכול מהעם הפלסטיני? כבר עשיתם שלום עם הרשות והכל התפוצץ".

יוסוף בכלא בישראל
יוסוף בכלא בישראל | צילום: חדשות 2

מצבו של חמאס בגדה כמעט לא היה אף פעם קשה יותר. אלפים מאנשי התנועה כלואים בישראל ובכלא הפלסטיני, אך בכיר החמאס לא מתרגש מהמחשבה על מעצר בידי כוחות הביטחון הפלסטיניים, רגע אחרי ששוחרר. "ידידי, אנחנו לא פוחדים מאיש. אם מחר יהיו בחירות אתה תראה מה יהיו התוצאות. ניצחון לחמאס. אני בטוח בכך ב-100%", התפאר.

לדבריו, למרות העצורים הרבים חמאס הוא עדיין הכוח הכי חזק בגדה המערבית, והוא התייחס גם להתחממות בגבול הדרום: "זה יהיה טירוף אם ישראל תפתח במלחמה עם עזה. כאשר עקבנו אחרי הדיווחים בתקשורת בישראל על כך שחמאס משדרג את היכולות הצבאיות שלו, עושה ניסויים בטילים בים - זה יגרום לחלק מהעם הישראלי לרדת אל מתחת לאדמה". למרות ההפיכה במצרים, הוא בטוח שבקרוב נראה מזרח תיכון חדש בשליטת האחים המוסלמים, תנועת האם של חמאס.