פינוי פצועים בעזה. ארכיון (צילום: רויטרס)
פצועים בעזה ב"עופרת יצוקה" | צילום: רויטרס

לוחמים וקצינים מעידים על התנהלות קשה ביותר של צה"ל במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, כך מדווחים הבוקר העיתונים "הארץ" ו"מעריב". בין השאר, מובאים ציטוטים של מפקדי כיתות בצבא, שמתארות ירי באזרחים חפים מפשע.

"עברה על הציר זקנה מבוגרת", אמר אחד הלוחמים, בכנס של המכינה הקדם-צבאית "רבין" סמוך לטבעון. "לא יודע אם היא חשודה או לא. בסוף המ"פ העלה אנשים לגג וביחד עם הקלעים הוריד אותה".

מ"כ אחר אמר בכנס "היה בית אחד שבו הייתה משפחה. שמנו אותם באיזה חדר. אחר כך עזבנו את הבית ונכנסה אליו מחלקה אחרת, ואז הייתה הוראה לשחרר את המשפחות. הייתה עמדת קלעים על הגג ומפקד המחלקה שחרר את המשפחה ואמר להם לקחת ימינה. אמא אחת ושני ילדים לקחו בטעות שמאלה... הקלע רואה אישה וילדים... הוא ירה בהם ישר".

"היינו אמורים להיכנס עם אכזרית לתוך בית, לפרוץ את הדלת התחתונה, להתחיל לירות בפנים ואז פשוט לעלות קומה קומה", אמר אחד הלוחמים, בוקר המכינה שדיבר בכנס. "לעלות וכל בן אדם שאנחנו מזהים לירות בו. אני קורא לזה לרצוח".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לעיתון "הארץ" כי "לצה"ל אין כל ידיעות תומכות או קודמות לאירועים המדוברים. צה"ל יבדוק את אמיתותם ויתחקר במידת הצורך". בעקבות פנייתו של ראש המכינה, דני זמיר לצה"ל, הוא נפגש עם קצין חינוך ראשי, תא"ל אל שרמייסטר ודן איתו בעדויות הקשות.