ארכיון (צילום: AP)
הפקירו נשק? חיילים קרביים (אילוסטרציה) | צילום: AP

מבצע נרחב של המשטרה הצבאית חשף שורה של ליקויים חמורים ב-15 בסיסי צה"ל שנבדקו ברחבי הארץ. מהממצאים המדאיגים, שיתפרסמו מחר (ה') בעיתון "במחנה", עולה בין היתר כי ב-50% מהבסיסים התגלו מקרים של הפקרת נשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברוב הבסיסים, 70%, חיילים שאינם מורשים לכך יכלו לקבל גישה למידע מסווג. ב-65% מהבסיסים שנבדקו ניתן היה לגנוב כלי רכב ללא קושי. בבדיקה נחשפו גם מחדלי אבטחה - ב-35% מהבסיסים לא נדרשה כל הזדהות בש"ג בכניסה.

המבצע שכונה "אשמורת תיכונה", ובו השתתפו 200 חיילי המשטרה הצבאית, העלה גם תמונת מצב מדאיגה בכל הנוגע לשימוש בסמים ואלכוהול בבסיסי צה"ל. בכל בסיס חמישי, 20%, היו עדויות לשימוש בסמים. ב-15% מהבסיסים נמצאו משקאות חריפים.

"אנחנו רוצים למנוע את האירועים לפני שהם קורים ולשקף למפקדים תמונה אמינה על מצב היחידה שלהם", אמר ל"במחנה" קצין המשטרה הצבאית הראשי, תת-אלוף גולן מימון. "יש לנו אחריות למנוע את האפשרות לחדור לבסיסי צה"ל, למנוע שימוש בסמים ואלכוהול ולא רק לחקור או לכלוא. אני מקבל תגובות רבות ממפקדי אוגדות ומפקדי חטיבות שמבקשים שנעזור להם להתמודד ולמנוע אירועים כאלה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "תכליתו של מבצע 'אשמורת תיכונה' הינו מיגור ומניעת תופעות ואירועים חריגים המתרחשים בבסיסי צה"ל. מטרתו לשקף למפקדים תמונת מצב באשר למתרחש ביחידותיהם ולהעניק להם כלים לטיפול ולמניעת אירועים אלו".