ערביי ישראל ממשיכים במחאה האלימה בעקבות רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר: המהומות שהחלו אמש (שבת) התחדשו הערב בכמה מוקדים עיקריים: קלנסווה וטייבה במשולש, ערערה בוואדי ערה ובנצרת. שני שוטרים נפגעו מיידוי אבנים בערערה, וכמה מפגינים נעצרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנצרת הפגינו כ-150 בני אדם בשדרות פאולוס, ויידו אבנים לעבר ניידות נמשטרה. ההפגנה זלגה לרחוב המוסכים בעיר, הסמוך לכביש המנהרות. כמו כן נזרק בקבוק המכיל חומר דליק. שוטרי יס"מ ומג"ב במקום.

בכיכר שבכניסה לעיר קלנסווה הפגינו מאות בני אדם. שוטרי מרחב שרון הגיעו למקום והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות שכללו רימוני גז. מנגד, השליכו המפגינים רעולי הפנים אבנים וירו זיקוקים.

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב זהר דביר שהגיע למקום, אמר לחדשות 2 כי "הדברים בשליטה. יש התלהמות מקומית ולהערכתי ההתפרעויות לא ימשיכו זמן רב. אנחנו מנהלים הידברות. דיברתי עם ראש העיר עלי סלאם והוא הבטיח שהוא פועל להרגעת השטח. אני מקווה שמחר בבוקר נתעורר עם הרבה עצורים ושקט מופתי. אנחנו לא מעוניינים בהמשך המהומות אבל בכל מקום שבו תהיה הפרעה לאזרחים שומרי חוק, אנחנו נטפל בתופעה בצורה ברורה וחד משמעית".

הפגנה בערערה (למצולמים אין קשר לכתבה) (צילום: חדשות 2)
הכביש הסמוך נחסם לתנועה. ערערה | צילום: חדשות 2

במשטרה קראו למנהיגי המגזר הערבי להרגיע את הרוחות

לאחר פיזור ההתקהלות, נעצר חשוד אחד ביידוי אבנים, וכביש 444 הסמוך נפתח לתנועה. מהמשטרה נמסר כי "יתאפשר כל ביטוי של מחאה לגיטימית, אך הפרות סדר וגילויי אלימות ייענו ביד נחושה". כמו כן קראו במשטרה למנהיגי המגזר הערבי לנהוג באיפוק ולשמור על החוק. הפגנה נוספת נרשמה בכניסה לעיר טייבה, שגם במהלכה הובערו צמיגים.

בכניסה לכפר ערערה בוואדי ערה התאספו עשרות רעולי פנים שהבעירו צמיגים ויידו אבנים. כוחות משטרה הגיעו למקום כדי לשמור על הסדר ועל תנועת הרכבים במקום, וכביש 65 נחסם למספר דקות לאחר שהחלו המהומות. שוטרת יס"מ וראש הלשכה של מפקד מחוז חוף נפצעו מאבנים שהושלכו לעבר השוטרים במהלך ההתפרעויות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים במהלך היום הערכות מצב ביטחוניות עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ׳, מפכ״ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו וראש השב״כ יורם כהן. בהערכת המצב הנחה נתניהו לנקוט יד קשה מול מפרי הסדר והדגיש כי גם ראשי הציבור הערבי בישראל צריכים לפעול לאלתר להפסקת ההתפרעויות. "מי שיפר את החוק יטופל במלוא החומרה", הבהיר נתניהו.

המפכ"ל: "ימים רגישים במיוחד"

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו הורה היום בסיום הערכת מצב שקיים עם הפיקוד הבכיר על פעילות במתכונת מוגברת בכל חלקי הארץ, בדגש על האזורים שבהם נרשמו אירועי הפרת סדר. "המשטרה מתייחסת ותמשיך להתייחס בחומרה לגילויי האלימות, ההסתה והפשיעה הלאומנית", אמר דנינו. "אלו ימים רגישים במיוחד ומוטלת עלינו יחד עם כוחות הביטחון וצה"ל האחריות לעשות הכול כדי לעצור את ההסלמה בירושלים, ביהודה ושומרון וביתר חלקי הארץ".

בעקבות הפרות הסדר שהתחדשו הערב ערוכים כוחות מגן דוד אדום בפריסה מלאה בסמוך למוקדי ההתרחשות. צוותי מד"א פועלים בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם משטרת ישראל ונערכו החל משעות הצהריים בכוננות גבוהה. מנכ"ל מד"א אלי בין קרא לראשי המגזר הערבי להפגין איפוק וסובלנות ולהנחות את הציבור הערבי המפגין שלא לפגוע באמבולנסים ובצוותי מד"א.

אתמול ליוו אלפים את הנער מוחמד אבו חדיר, שנחטף ונרצח ביום רביעי האחרון, למנוחות בשכונת שועפט בירושלים. במהלך מסע ההלוויה יידו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, אבנים לעבר כוחות הביטחון. קודם לכן התעמתו צעירים פלסטינים עם חיילים בתום תפילות יום השישי בהר הבית. לפחות 18 פלסטינים נפצעו בעימותים.

במהלך הלילה החלו הפרות סדר ביישובי המשולש ובאזור ואדי ערה. המשטרה דיווחה כי שלושה צעירים נעצרו וצפויים מעצרים נוספים. צעירים מטייבה טירה וקלנסווה הבעירו צמיגים, חסמו צירים ויידו אבנים לעבר שוטרים גם במהלך הלילה.

עימותים עם שוטרים נרשמו גם בעיר אום אל פאחם שבוואדי ערה. הצעירים התקהלו והבעירו צמיגים בכניסה לערים טירה וטייבה וכביש 444 נחסם זמנית לתנועה. כוח שיטור שפעל במקום הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות נגד המפגינים. המשטרה ציינה לחיוב את פעולות ההנהגה המקומית בניסיונה למנוע את הפרות הסדר ולהרגיע את הרוחות.