אבו מרזוק. המשפחה עברה דירה (צילום: חדשות 2)
לאחר 30 שנה: מרזוק הגיע לרצועת עזה | צילום: חדשות 2

מתגעגע הבייתה? העיתון הערבי "אל קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, מדווח הבוקר כי סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, נכנס לרצועת עזה ביום חמישי בלילה דרך מעבר רפיח, וביקר באזור הגבול עם מצרים.

אם אכן נכונים הדיווחים, מדובר בביקור ראשון של בכיר ההנהגה המדינית של החמאס, מאז עזב את רצועת עזה לפני כ-30 שנה. הוא ומשפחתו התגוררו במחנה הפליטים "יאבנה" ברפיח.

אבו מרזוק הגיע רק בימים האחרונים למצרים, שם עמד בראש משלחת חמאס לקהיר בשיחות הפיוס עם הפת"ח ויתר הפלגים. גורמים פלסטינים בכירים אמרו לעיתון, כי "אבו מרזוק לא יכול היה להיכנס לרצועת עזה מבלי שיקבל אור ירוק מישראל, שעדיין אחראית מלאה על המעברים ויודעת מי עובר בהם משני הכיוונים".

עם זאת, ביקורו של אבו מרזוק ברצועה, מהווה הוכחה נוספת לחימום ביחסים בין חמאס למצרים - יחסים ש"עלו על סרטון" בימים שלפני מבצע "עופרת יצוקה", ובמהלכו. מקורות פלסטינים קושרים את ביקורו של אבו מרזוק ברצועה, גם לחידוש המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט.

משלחת חמאס שהשתתפה בדיונים בקהיר שבה אמש לדמשק, אם כי גורמים בכירים בקהיר דיווחו כי אבו מרזוק לא היה בין חברי המשלחת ששבו לבירה הסורית. בחמאס סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים על ביקורו של מרזוק ברצועה.

בשנים האחרונות חוששות הנהגות הפלגים היושבות בדמשק לבקר בשטחי הרצועה. יו"ר הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, יודע היטב כי יעלה מייד על כוונות מטוסי חיל האוויר, עם כניסתו לעזה. על כן, לא מיהר לבקר ברצועה, גם לאחר ההפיכה שביצע חמאס ביוני 2007. ואם לא די בכך - יש בעזה המאשימים את משעל ב"משחקי כבוד" וטוענים כי הוא מנהל את הנעשה מהרצועה מ"כיסאו הבטוח בדמשק".

לפי כשבועיים אמר מרזוק כי בתוך 48 שעות יכריזו המצרים על תחילת הסכם הרגיעה בעזה, מה שלא יצא אל הפועל בסופו של דבר. עם זאת הבהיר אבו מרזוק אז  כי שחרור החייל החטוף גלעד שליט אינו כלול בהסכם המתוכנן.

הווידאופדיה: גלעד שליט