ראש אגף המודיעין, אלוף אביב כוכבי, העניק היום (ג') ציון לשבח ליחידה 504 - יחידת המודיעין האנושי והסוכנים של אגף המודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת דובר צה"ל, הצל"ש הוענק למפקד יחידת הסוכנים, אל"מ ק', עבור "פעולה ראשונית מסוגה, יוצאת דופן, שמבטאת יצירתיות, נועזות וחציית גבולות הדמיון".

"השינוי שביצעה היחידה בשנים האחרונות מאפשר התמודדות עם האתגרים המתפתחים הקיימים באזורנו", אמר ראש אגף המודיעין, אלוף אביב כוכבי. "אירוע זה הוא ביטוי נוסף לעשייה החשאית פורצת הגבולות של אגף המודיעין".

"זוכרים כל הזמן שמדובר באויב"

ליחידה 504 בצה"ל, נקשרה בשנים האחרונות תדמית שלילית, ככל הנראה שלא בצדק. מדובר ביחידה שחייליה נלחמים באויב המר והמתוחכם ביותר - באמצעות כישורים קוגנטיביים בלבד. היא הוקמה לפני 60 שנה, ומוכיחה כי בעולם שעשיר בטכנולוגיה, יש מקום לסוכן האנושי.

"זה המון פסיכולוגיה ויכולת בין-אישית ללמוד את הבן אדם שנמצא מולך ולקבל את המידע", ציין סא"ל ה', קצין חקירות ביחידה בכתבת חשיפה על היחידה שפורסמה בתכניתנו "אולפן שישי". "אחת היכולות הטובות של חוקר היא לזהות האם מי שנמצא מולו אומר אמת או משקר".

אלוף אביב כוכבי, יחידה 504 (צילום: דו"צ, חדשות)
הענקת הצל"ש למפקד היחידה | צילום: דו"צ, חדשות

"צריך לדעת בזמן מאוד מצומצם ומאוד מוגדר לאבחן איזה סוג של בן אדם עומד מולנו", הדגיש סא"ל ה'. "עושים את זה באמצעות ידע מודיעיני מאוד נרחב. לא מדובר בלחץ פיזי, אלא ביכולת מודיעינית לדעת ולשאול את השאלות הנכונות ביותר ולא לוותר".

גוף אחר של היחידה הסודית עוסק בהפעלת סוכנים, לעתים, כך על פי פרסומים זרים - במדינות שכנות וגם במזרח התיכון. "אנחנו נפגעים עם האויב, לפעמים האויב הכי נבזי", סיפר סא"ל א'. "במסגרת התפקיד אנחנו יוצרים קשר של אמון הדדי - אבל זוכרים כל הזמן שמדובר באויב", הדגיש והוסיף, כי "לכל אדם יש את 'המפתח' שיגרום לו לדבר, וכדי שאנו נוכל להביא מודיעין איכותי".

"המודיעין האנושי הוא סוג של פצצה חכמה שאתה יכול להכווין למקום שאתה צריך", סיכם סא"ל א' את דבריו, והתייחס לתהפוכות בעולם הערבי. "אנחנו נמצאים בכל מקום שצה"ל ואמ"ן צריכים אותנו", אמר והדגיש, כי "העתיד לא ברור. אנחנו נכנסים גם למקומות שלא היינו בהם בעבר. החכמה היא להיות רלוונטי ואפקטיבי למדינת ישראל".