מדען הגרעין אהמדי רושן. מחסליו נעצרו? (צילום: סוכנות הידיעות האירנית)
רושאן עם בנו | צילום: סוכנות הידיעות האירנית

אחרי שהאשימו את המוסד הישראלי ואת גורמי האופוזיציה במדינה: משרד ההגנה האירני מפנה אצבע מאשימה כלפי סוכנות הביון האמריקנית (ה-CIA), בטענה שהייתה מעורבת בהתנקשות במדען הגרעין מוסטפא אהמד רושאן, השבוע בלב הבירה טהרן.

על פי דיווחי רשת הטלוויזיה הממלכתית באירן, במכתב שהעביר משרד ההגנה האירני לשגריר שוויץ בטהרן, צוין כי בידיהם מסמכים מהימנים וראיות המצביעים על כך שההתנקשות במדען, נעשתה במעורבות של גורמים אירנים וה-CIA.

בתוך כך, שלחה אירן מכתב גינוי לבריטניה, ושם הודגש כי פעולת החיסול הגיעה מיד לאחר הודעתו של שגריר בריטניה באו"ם, ג'ון סאוורס, על פתיחת מצבע מודיעיני נגד המדינה.

גורם אירני הבטיח: "תגובתנו לחיסול תפתיע את האויבים"

החיסול הקודם באירן (öéìåí: רויטרס)
זירת החיסול השבוע באירן | öéìåí: רויטרס

גורם מודיעיני אירני הבטיח במהלך השבוע שעבר כי תגובתה של אירן לשרשרת חיסולי מדעני הגרעין בשנים האחרונות קרבה - ותפתיע את אויביה. "התגובה תגיע מעבר לגבולותיה של אירן ומעבר לאזור. אני מציע לאלו האחראים לחיסולים שלא לחוש בביטחון", אמר הגורם הבכיר בראיון לאחד מאתרי החדשות האירנים, והוסיף כי אירן "נכנסת לעידן חדש בתחום מבצעי המודיעין המיוחדים" נגד אויביה.

בכירי הרפובליקה האסלאמית האשימו כבר לפני מספר ימים את ישראל וארה"ב באחריות לחיסול, בעוד ששגריר אירן באו"ם פנה למזכ"ל באן קי מון בבקשה לגנות באופן רשמי את המעשה. במסמך הבקשה נכתב כי "מעשים כדוגמת החיסול הזה הם בגדר פשעי טרור לא אנושיים, ולכן על האומות המאוחדות לגנות אותם".

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון הודיעה לפני שלושה ימים כי "ארצות הברית אינה מעורבת בחיסולו של רושאן, שהיה אחראי על מתקן הגרעין בנתנז".

אחמדינג'אד טרם הגיב לאירועים

רשת הטלוויזיה האירנית בשפה הערבית "אל-עאלם" דיווחה ביום רביעי מפי גורמים רשמיים בטהרן, כי חרף מסע החיסולים, "מדעני הגרעין האירנים נחושים להמשיך בשליחותם". אותם גורמים האשימו את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי הדליפו שמות ופרטים של מדעני גרעין אירנים למערב - מה שסייע בחיסול. הערב פורסמו תמונות חדשות של רושאן, חלקן עם בנו הקטן.

ואילו נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד טרם העניק התייחסות רשמית לחיסול. הוא ממשיך את מסעו במדינות דרום אמריקה, ואחר הצהריים שעוננו החל את ביקורו הרשמי בקובה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק