"צה"ל הוא צבא מוסרי, אולי המוסרי שאני מכיר בעולם. אני לא מאמין שחיילים בצה"ל פגעו בדם קר באזרחים" - כך אמר הבוקר הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי, בהתייחסות ראשונה לפרשת עדויות החיילים על התנהלות קשה של צה"ל נגד אזרחים פלסטינים במבצע "עופרת יצוקה".

"הפרסומים הועברו לבדיקת מצח והמפקדים ביחידות", הבהיר אשכנזי, שביקר בבסיס הקליטה והמיון של צה"ל בתל השומר, ביום גיוסו של מחזור חדש של חיל ההנדסה.

בשבוע שעבר התפרסמה הפרשה בעיתונים "הארץ" ו"מעריב". העיתונים פרסמו ציטוטים של לוחמים וקצינים, שהעידו על התנהלות החורגת לכאורה מערכי המוסר של צה"ל במבצע "עופרת יצוקה". מפקדי כיתות העידו כי ירו באזרחים פלסטינים חפים מפשע.

"עברה על הציר זקנה מבוגרת", אמר אחד הלוחמים, בכנס של המכינה הקדם-צבאית "רבין" סמוך לטבעון. "לא יודע אם היא חשודה או לא. בסוף המ"פ העלה אנשים לגג וביחד עם הקלעים הוריד אותה".

מ"כ אחר אמר בכנס: "היה בית אחד שבו הייתה משפחה. שמנו אותם באיזה חדר. אחר כך עזבנו את הבית ונכנסה אליו מחלקה אחרת, ואז הייתה הוראה לשחרר את המשפחות. הייתה עמדת קלעים על הגג ומפקד המחלקה שחרר את המשפחה ואמר להם לקחת ימינה. אמא אחת ושני ילדים לקחו בטעות שמאלה... הקלע רואה אישה וילדים... הוא ירה בהם ישר".

הפצ"ר הורה לפתוח בחקירה

בעקבות העדויות הורה הפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירה. מדובר צה"ל נמסר כי לפני מספר שבועות העביר ראש מכינת רבין, דני זמיר, מכתב כללי ללשכת הרמטכ"ל, בו העלה טענות כלליות ששמע מחיילים בעת מפגש שהתקיים במכינה.

"עם קבלת המכתב, ולאור האופי הכללי של הטענות שפורטו בו, הועבר הנושא לטיפולו של קצין החינוך הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר שנפגש עם ראש המכינה, סקר בפניו את האופן בו נבדקים אירועים מבצעיים וערכיים בצה"ל והמשיך לטפל בנושא מול המפקדים", נמסר.

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה