המשטרה משנה את עמדתה: מפקד מרחב חברון ניצב משנה איציק רחמים, פנה היום לבני משפחתו של אשר פלמר, שנהרג עם בנו התינוק בליל שישי האחרון, ואמר להם כי בתום חקירת המשטרה התברר שיקיריהם נרצחו בפיגוע חבלני, ולא בתאונת דרכים כפי שנטען תחילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעת המשטרה נמסר כי "אל זירת התאונה הגיעו כוחות משטרה מאגף התנועה של מחוז ש"י וכן ממרחב חברון אשר בחנו את ממצאיה, לרבות גביית עדויות של חיילים שהיו במקום. מחקירה ראשונית עלה כי מדובר בתאונת דרכים עצמית שבגינה התנגש הרכב בטרסת אבנים".

עוד הוסבר שם, כי "בשל הממצאים שנמצאו ברכב דרשה המשטרה ביוזמתה לקיים נתיחת גופה וזו בוצעה באופן חיצוני באישור הפרקליטות והמשפחה. מהנתיחה עלה כי הנהג המנוח נפגע מחפץ כהה בראשו ומכאן עלתה הסברה כי ייתכן שמדובר באבן שהושלכה על הרכב. המשפחה עודכנה בדבר התקדמות החקירה על ידי מפקד מרחב חברון. החקירה בעיצומה - ובסיומה יועברו כלל ממצאי החקירה למשפחה".

חקירת המשטרה, כאמור, קובעת כי אל מכוניתו של פלמר נזרקו אבנים ממכונית נוסעת. אחת האבנים ניפצה את השימשה הקדמית ופגעה בראשו של אשר, וכתוצאה מכך הידרדרה המכונית והוא ובנו התינוק נהרגו. הממצאים הללו התאפשרו לאחר שבית המשפט אישר לקחת דגימת דם מגופותיהם של האב והתינוק, ולאחר שנמצאה התאמה לדם שהיה ספוג על אחת האבנים שנמצאו בתוך המכונית. [

הלוויתם של אשר הלל פלמר ובנו התינוק יהונתן ייערכו היום בשעה 18:00 בבית העלמין בחברון.

המשפחה: "אנחנו לא כועסים"

אהרון פרץ, גיסו של אשר פלמר, בירך על הפנייה, ואמר "מוטב מאוחר מלעולם לא. הם הבינו שעשו טעות וכעת הם מנסים לכפר עליה. אנחנו לא כועסים, אנחנו רק רוצים שהדברים האלה לא יקרו לאחרים".

מוקדם יותר הוחלט בבג"ץ שגופות ההרוגים לא יעברו נתיחה שלאחר המוות, אולם תילקח מהם דגימת דם שתסייע לשפוך אור על נסיבות המוות. גיסו של פלמר תקף את התנהלות המשטרה בבית המשפט. "בנוסף לכל הצער והכאב שעובר עלינו בכל רגע ורגע, כל ההתנהלות של המשטרה בניסיון לטייח את העובדות, מעצים את הכאב על אחת וכמה, אפילו שבסופו של דבר הם נסוגו מהדרישות שלהם", אמר לחדשות 2 באינטרנט מחוץ לאולם הדיונים. "אנחנו רק רוצים שלהבא זה לא יקרה לאנשים אחרים. ואם יש חלון שבור מאבן והאבן בתוך הרכב, ועל האבן יש סימני דם, ועל הפרצוף שלו יש סימנים מהאבן, וההגה נשרט מהאבן - אז כנראה שהוא נהרג מהאבן, אז בבקשה להתחשב ברגשות של משפחות אבלות".

"אקדחו של ההרוג נגנב מהרכב"

לדברי פלמר, הערכת המשטרה הראשונית כי מדובר בתאונה נועדה להרגיע את השטח. "אני חושב שהיה להם (למשטרה) רצון שהשטח יירגע וכדי לא להתסיס את השטח, אמרו שלא מדובר בפיגוע, אבל כשזה בא על חשבון משפחות אבלות זה חמור מאוד", ציין פלמר.

גיסו של ההרוג אף הוסיף פרטים חדשים מהחקירה, שמוכיחה לדבריו שמדובר באירוע חבלני. "האקדח נגנב מהרכב והמשטרה וידאה את זה, רק לא פרסמו את זה. אז מדובר בפיגוע ואין לנו צל של ספק, וכנראה עכשיו גם המשטרה מודה בכך", אמר. יצויין כי במשטרה אומרים כי אין וודאות שהאקדח נגנב מהרכב, וייתכן שהוא הועף למרחק של מאות מטרים ולא נמצא כתוצאה מההתהפכות.

הוצאת הגופות מתוך הרכב המרוסק (צילום: ראובן ראובן - זק"א)
הוצאת הגופות מתוך הרכב המרוסק | צילום: ראובן ראובן - זק"א

עורך הדין דרור שוסהיים, שמייצג את משפחת ההרוגים, חיזק את טענתו של הגיס. "לאור הנתונים שיש בתיק, ברור לחלוטין - גם לשופט שדן אתמול בבקשה וגם למדינה - שמדובר באירוע חבלני. יש נתונים חדשים שמאוששים את פגיעת האבן ברכב, אבל אני לא רוצה להוסיף מעבר לכך", אמר. "בשיחות שקיימתי בדקות האחרונות עם גורמים במשטרה, גם מפקדים בכירים מודים שזה אירוע פח"ע, אבל כנראה כדי לשמור על רגיעה על רקע הבקשה להכרזה על מדינה פלסטינאית ועל רקע החג והלוויה, רצו לשמור על שקט תעשייתי בגזרה".

בן ארי: "המשטרה גורמת לפעילות תג מחיר"

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) הגיע גם הוא לדיון ותקף את התנהלות המשטרה: "דוברות המשטרה עובדת בשירות אבו מאזן. הוא אמר שלא יהיו הפגנות אלימות ולא חשוב שיש רצח של תינוק ואבא על אם הדרך, הם אומרים שהוא נהג במהירות מופרזת", אמר בן ארי והוסיף: "זה יום הדין של דוברות משטרת ישראל ומישהו חייב לעשות בדק בית בעניין הזה, איך המשטרה עובדת בשירות האו"ם במקום להבטיח את ביטחונם של תושבי ישראל".

בן ארי אף האשים את המשטרה בפעילות "תג מחיר" וטען כי האחראית לקיומה. "אני מאוד מקווה שתהיה נקמה גדולה של משטרת ישראל ושל הצבא בפורעים האלה שרצחו תינוק בן פחות משנה ואת אביו הצעיר. המציאות שבה האזרחים צריכים לקחת את החוק לידיהם היא מציאות מופקרת ומי שמביא לכך היא משטרת ישראל", אמר בן ארי בתום הדיון.

"מראות קשים מאד". זירת התאונה ביום שישי (צילום: ראובן ראובן - זק"א)
"מראות קשים מאד". זירת התאונה ביום שישי | צילום: ראובן ראובן - זק"א

תאונת דרכים או פיגוע?

בשעות הצהריים קבע שופט בית המשפט העליון, אשר גרוניס, כי במסגרת הסדר שהושג בין הצדדים לא ינותחו גופותיהם של האב והתינוק. במקום זאת תילקח מהם דגימת דם שתוכל לקבוע בסבירות גבוהה מה גרם למותם.

במסמך רשמי שהגיש נציג המשטרה לבית המשפט נכתב כי "בבדיקת הרכב שבו נסעו האב ובנו נמצאה אבן ועליה כתמי דם של התינוק. בנוסף אותר חור בחלון הקדמי של הרכב, שנגרם ככל הנראה מכניסה של אותה אבן". ממצאים אלו גורמים לחוקרים להעריך כי אבן שנזרקה על הרכב פגעה בשמשה הקדמית וגרמה לנהג לאבד את השליטה על הרכב ולהתהפך לתעלה.

בדוח המשטרה נכתב עוד כי "בכיסוי ההגה ממול לחור, ישנו קרע המעיד ככל הנראה כי האבן פגעה באותו כיסוי. דבר זה עורר מיד חשש כי ייתכן שהתאונה נגרמה כתוצאה מיידוי אבן לעבר הרכב. יש להעריך כי פגיעת האבן בראשו של אשר פלמר ז"ל היא שגרמה לו לאבד שליטה על הרכב והביאה לתאונת הדרכים הקטלנית".

מצה"ל נמסר כי כי "מבדיקת פיקוד מרכז ביום שישי עולה כי לא היה יידוי אבנים בציר המדובר, אולם לאור ממצאים נוספים עולה האפשרות כי ייתכן והיה יידוי אבנים מרכב חולף. הנושא נמצא בבדיקה".

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, משה נוסבאום וגלעד שלמור