חילופי אש בשכם במהלך מצוד של צה"ל אחר מבצעי הפיגוע בשומרון: בעקבות פעילות מודיעינית של השב"כ, ניהלו לפנות בוקר כוחות הביטחון מצוד אחר מבצעי פיגוע הירי ליד שבי שומרון ביום חמישי, בו נרצח הרב מאיר חי ז"ל. שלושה מחבלים נהרגו בחילופי האש.

כוחות של נחשון מחטיבת כפיר ושל דובדבן כיתרו מספר מבנים בעיר שכם, בהם הסתתרו שלושת חברי החולייה, שעל פי מידע מודיעיני היו חלק מהמחבלים שרצחו ביום חמישי את הרב מאיר חי ז"ל בפיגוע סמוך ליישוב שבי שומרון. חיילי צה"ל כרזו למחבלים לצאת מהבניין, ולאחר שהם סירבו, נכנסו כוחות הביטחון והרגו את הפעילים מטווח קצר. בבתיהם נמצאו אמצעי לחימה רבים שהוחרמו.

גורם ישראלי מדווח כי בפעולה משולבת של שירות הביטחון הכללי וכוח צה"ל בשכם החלו חילופי אש ונהרגו שלושה מהחשודים. הפלסטינים מדווחים כי בחילופי האש נהרגו שישה בני אדם. על פי הגורם הישראלי שלושת החשודים שנהרגו במצוד הם תושבי שכם, השייכים לגדודי חללי אל-אקצה של הפת"ח.

גדודי חללי אל אקצה: נגיב בעוצמה

לווית פעילי הפת"ח שנהרגו בתקיפת צה"ל בשכם (צילום: רוייטרס)
הלווית המחבלים, היום בשכם | צילום: רוייטרס

הראשון, מחמד סורכג'י, תושב שכם בן 40, פעיל תנזים שהשתתף בפיגועים רבים שנעצר בשנת 2002 ושוחרר מהכלא בינואר 2009. השני, עסאן פתחי נאיף אבו שרח, בן 40, אחיו של נאיף אבו שרח שהיה ראש התנזים הצבאי בשכם שפעל לביצוע פיגועים רבים עד למותו במבצע של כוחות צה"ל ביוני 2004.

ההרוג השלישי הוא ענאן סלימאן מוצטפא צובוח, בן 36, ענאן נהרג הלילה במהלך ניסיון המעצר בביתו בשכם. בעת ההיתקלות שהה ענאן בסליק בביתו, שם נמצאו גם אמצעי הלחימה הרבים.

תגובת גדודי חללי אל-אקצה הגיעה במהרה וכבר הבוקר הביעו שם בזעם על פעולת צה"ל, ואיימו בנקמה. "האויב הציוני פתח את שערי הגיהנום בפעולה שביצע הבוקר", אמר אבו מחמוד, מפקד חוליות "יאסר ערפאת", אחד מהארגונים החמושים בגדה, והבטיח שיגיבו לפעולת צה"ל במלוא העוצמה.

"לא נשב בחיבוק ידיים, האויב יראה אש ודם. לא ננום ולא נישן כל עוד נשפך דמם של אנשי הג'יהאד שלנו, והתגובה לכך תהיה מהירה", לשון ההודעה.

ירו 10 יריות לראשו

הרכב שבו נרצח יהודי בשומרון (צילום: ראאד איברהים)
רכבו המנוקב מכדורים של מאיר חי ז"ל | צילום: ראאד איברהים

הרב מאיר נרצח ביום חמישי אחר הצהריים, כשנסע ברכבו בשבי שומרון ואש נפתחה לעברו. הרב מאיר נפגע בראשו מ-10 קליעים, נפצע אנוש ומת בתוך דקות. צוותי מד"א שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו כמעט מיד.

אזרחים שחלפו במקום התקשרו למד"א ולמשטרה ודיווחו על תאונת דרכים. רק כאשר הגיעו הכוחות למקום, התברר כי מדובר בפיגוע ירי ולא בתאונה. כוחות גדולים של צה"ל ומד"א שהוזעקו למקום העניקו לפצוע טיפול ראשוני, אך כעבור זמן קצר נאלצו לקבוע את מותו. 

בעקבות האירוע החמור הוכרזה כוננות גבוהה בכל אזור יהודה ושומרון מחשש לגל פיגועים. המשטרה והצבא ערוכים בכוחות גבוהים בכל האזור מחשש להתלקחות.