אחרי חשיפתו של אסיר חשאי נוסף, במשרד לביטחון הפנים דוחים את הטענות כי דבריו של השר לביטחון הפנים בפברואר כי אין עוד אסירי איקס בישראל - היו כוזבים. "כשמדברים על אסירי איקס - מתכוונים לאסירים שלא מפוקחים על ידי כל הגורמים הרלוונטיים", הסבירו הגורמים לחדשות 2 באינטרנט. "המושג להחביא הינו מושג מופשט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הגורמים, בין אם האזרח מהשורה אינו מכיר מקרה כזה או אחר של אסיר - אין זה אומר שכל הגורמים הרלוונטיים שאמורים לפקח על מאסרו אינם נמצאים בסוד העניין.

ח"כ זהבה גלאון זעמה היום על תשובתו של השר לביטחון הפנים בפברואר האחרון, אחרי שנחשפה פרשת בן זיגייר, לפיה אין עוד אסירים במחשכים בישראל. "עלה השר לביטחון הפנים ואמר לי שאין בישראל אסירים נעלמים", הזכירה יו"ר מרצ.

לדבריה, כשאומרים לכנסת כזרוע המפקחת על הזרוע המבצעת שאין אסירים נוספים מעין אלה - "זה מידע כוזב". "במדינה מתוקנת לא מתנהלים כך", אמר גלאון. "אנחנו כמו ברפובליקת בננות?".

רגב: "השב"ס אינו אכסנייה של השב"כ"

בעקבות החשיפה החדשה, החליטה יו"ר ועדת הפנים לכנס דיון מחר בוועדה שיעסוק בנושא, בהשתתפות נציגי מערכת הביטחון והשב"ס. "השב"ס אינו אכסנייה של השב"כ", אמרה יו"ר ועדת הפנים ח"כ מירי רגב. "צריך להיות שיתוף פעולה ביניהם. אני לא צריכה לדעת מיהו האסיר, גם השב"ס לא צריכים לדעת, דווקא במציאות הזאת צריכים לשמור על סודות. אבל השב"ס צריך לדעת שהוא קיים ולטפל בו".

פרשת האסיר X בן זיגייר (צילום: חדשות 2)
פרפר לעיני המצלמות. זיגייר | צילום: חדשות 2

ח"כ דב חנין הצטרף אף הוא לקולות הנזעמים על גילויו של אסיר חשאי נוסף בכלא איילון. "אני לא חושב שאנחנו רוצים לחיות בחברה בה אנשים מוחזקים בבתי סוהר, מבלי שהציבור יודע שיש אדם כזה ושהוא בבית סוהר", אמר חנין. "זה מזכיר את הספר של אלכסנדר דיומא - האיש במסכת הברזל".

מסמכים שהותרו לפרסום היום על ידי בית המשפט והצנזורה חשפו כי באגף 13 בכלא איילון כלוא אסיר חשאי נוסף. על פי המסמכים, האסיר הכלוא באגף הביטחוני השמור, שוהה בתאו בתנאים דומים מאוד לאלה של מי שנודע בכינויו האסיר X, בן זיגייר, שהתאבד בתאו לפני כשנתיים וחצי.

האסיר החשאי הנוסף מוחזק באגף 13 - אגף ביטחוני שמור שמאפייניו דומים לאלו של אגף 15 - אגף שמור נוסף בכלא בו הוחזק בעבר יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בטרם הועבר לאגף שמור אחר.

גילויים חדשים בפרשת זיגייר: המצלמה שכוונה לשירותים התקלקלה

במקביל, התפרסמו הבוקר גם גילויים חדשים על פרשת האסיר X שחושפים את המחדל שהוביל להתאבדותו של בן זיגייר בתא השירותים באגף השמור בכלא איילון.

_OBJ

על פי הדיווח, דווקא מצלמת האבטחה שכוונה לחדר השירותים בתאו של זיגייר התקלקלה ולא שידרה את התאבדותו של זיגייר לאחד משני המוקדים בכלא שגם בו היו צריכות להתקבל התמונות המצמררות: מרכז השליטה והבקרה שבו משודרות צילומי מצלמות מכל אגפי הכלא.

צילומי התאבדותו של זיגייר שודרו רק בחדר הפיקוח שבו אמור לשבת סוהר שתפקידו לפקח על האגף בו שהה זיגייר - אגף 15 השמור. אלא שלפי חומרי חקירת ההתאבדות, דווקא באותה שעה גורלית - חדר המפקח לא אויש עקב מחסור בכוח אדם במרכז השליטה והבקרה.

בחקירתו במשטרה הסביר הסוהר שנטש את עמדתו לטובת איוש מרכז השליטה והבקרה וכי עיניו היו צריכות להתרוצץ בין מסכים רבים שצילמו את כל האגפים בבית הסוהר.