אנשי ביטחון ישראלים בוחנים שרידים של רקטת קסאם (צילום: רויטרס, רויטרס1)
רקטת קסאם. ארכיון | צילום: רויטרס, רויטרס1

אין רגיעה: שבע רקטות קסאם נפלו הבוקר בשטח המועצה האזורית אשכול שבנגב. לפי הדיווחים, אחת הרקטות נפלה סמוך לבית. תושבי המועצה האזורית אשכול התבקשו להיכנס למקלטים. איש לא נפגע.

לאחר סוף שבוע לא רגוע, בו נורו עשרות רקטות קסאם לישראל, ממשיכה מתקפת הקסאמים לעבר יישובי הדרום. אתמול התפוצצו שתי רקטות קסאם בשטח פתוח בשטח המועצה האזורית אשכול, במערב הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם כל נזק. בתגובה תקף צה"ל את החולייה ששיגרה את הרקטות בצפון רצועת עזה. הפלסטינים דיווחו על כך שארבעה פעילים של ועדות ההתנגדות העממית נהרגו.

ביום שישי קיים ראש הממשלה אהוד אולמרט דיון הערכת מצב ביטחונית בעקבות ירי רקטות הקסאם לעבר יישובי הנגב המערבי, וירי טילי הגראד לאשקלון. "ממשלת ישראל רואה את ירי הטילים וניסיונות הפיגוע מרצועת עזה כהפרה יסודית ובוטה של ההבנות שהובילו לרגיעה", אמר אולמרט. "אין בכוונת ישראל להשלים עם אירועים אלה".

אולמרט הדגיש שלא ייתן לאוכלוסיה האזרחית בישראל בכלל, וביישובי עוטף עזה בפרט לחזור למצב של אי ודאות כפי שהיה לפני מספר חודשים - טרם ההבנות, והסכם הרגיעה. ראש הממשלה סיפר כי בעקבות במצב הביטחוני בעוטף עזה, תוגברה הפעילות והנוכחות של פיקוד העורף על מנת לסייע לישובים באזור. כמו כן, לדבריו, תימשך הפעלת הלחץ השלטוני על ארגון החמאס בכל הנוגע לפעילות במעברים ובהיבטים השונים.

ברק: עדיף להמשיך ברגיעה

שר הביטחון אהוד ברק נאם בשבת בכנס העשור של הפורום למשפט וחברה של מכללת נתניה בנווה אילן, ואמר כי "אנחנו מסוגלים להתמודד עם התעצמות החמאס. צה"ל ימשיך להיות הכוח החזק ביותר במזרח התיכון". הוא הוסיף כי "יש להפעיל שיקול דעת ואחריות. מי שחושב שפעולה לפני חצי שנה הייתה טובה, טועה ומטעה. וגם עכשיו אני אומר, אם החמאס ימשיך ברגיעה, עדיף שהיא תימשך".

גם יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, התייחסה לאירועים בדרום באירוע הצדעה לנשים לוחמות מטעם ה-UJC בסוף השבוע בתל אביב. "הכללים לגבי עזה ברורים: אם יהיה שקט והזמן לא ינוצל להכנת ההתקפה הבאה - יהיה שקט בתמורה", אמרה שרת החוץ. "אבל, אם אזרחי ישראל מותקפים - ישראל תגיב בכוח בכדי להגן עליהם. ישראל לא מעוניינת בהידרדרות אך לא נוכל להשלים עם הפרות חוזרות ונשנות של הפסקת האש וכדאי שבצד השני ידעו שיש זמנים בהם ישראל צריכה להגיד - מספיק זה מספיק".